Aralık 1, 2022

FTX Kurucusu Konuştu: Dolandırıcılık Yapmak İstemedim!


New York Times’ın etkinliğine katılan Sam Bankman-Fried, FTX çöküşü ve fonlar hakkında soru işaretleri bıraktı. İşte eski CEO’nun etkinlikte yaptığı konuşmanın detayları.

New York Times’ın etkinliğine katılan Sam Bankman-Fried, Ross Sorkin ile yaptığı röportajda soruları yanıtsız bıraktı. Soruların yanıtsız kalmasına ek olarak SBF, sorumluluğu üstlenerek ‘üzgünüm’ yorumu dahi yapmadı.

SBF’e göre FTX borsasının çöküşü, zamansız piyasa çöküşüne bağlı olarak gerçekleşti. Avukatlar SBF’e söz konusu konuşmayı yapmaması için tavsiye verse de toplantıya katıldı.

Sam Bankman-Fried: Dolandırıcılık Yapmaya Çalışmadım!

Bankman-Fried, “Ben hiçbir zaman dolandırıcılık yapmaya çalışmadım” dedi.

Bankman-Fried’ın FTX.com ve FTX US borsaları bir zamanlar 40 milyar dolar değerindeydi. Ancak bir CoinDesk’in FTX’e bağlı Alameda Research haberinin ardından ortalık karıştı. Finansal detaylarda ortaya çıkan usulsüzlükler, şirketlerin iflasına kadar ilerledi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere FTX, Bölüm 11 iflas başvurusu yapmıştı. Ön mahkeme işlemleri, FTX müşteri fonlarındaki milyarlarca doların hesaba katılmadığını ortaya koyuyor.

Bankman-Fried, 2 Kasım’da CoinDesk haberinin yayınlanmasının ardından tedirgin olduğunu kabul etti. Ancak FTX için kriz yaratacak kadar önemli olduğunu düşünmediğini de belirtti.

Bir teoriye göre Bankman-Fried bu fonları FTX borsası ile Alameda arasında uygunsuz bir şekilde transfer etti. Alameda Research de bu fonları bir dizi kötü işlemle harcadı. Sorkin tarafından defalarca müşteri mevduatlarını uygunsuz bir şekilde alıp Alameda’ya borç verip vermediği sorulduğunda Bankman-Fried “fonları bilerek karıştırmadığını” söyledi.

Sam Bankman-Fried ise bu sorunların muhasebe kaynaklı olduğunu iddia etti. Şirketin mali raporları ile borsadaki tutarsızlıklar da bu nedenle ortaya çıktı.

Röportaj esnasında pek rahat olmadığı gözler önüne serilen Sam Bankman-Fried, şaşkın olduğunu sık sık dile getirdi. Basında yer alan birçok haberde röportaj sırasında oyun oynadığı iddia edilse de röportajı yakından takip ettiği de görülebiliyor.

FTX ve Alameda Research İlişkisi Hakkında

Sonuç olarak Alameda ile FTX arasındaki ilişki sorulduğunda Bankman-Fried ilişkinin zaman içinde azaldığını iddia etti.

“Ben olaya öncelikle ticaret açısından bakıyordum” diyen Bankman-Fried, Alameda’nın 2022’de FTX’in hacminin sadece %2’sini oluşturduğunu, 2019’da ise bu oranın FTX’in hacminin yaklaşık %45’ine gerilediğini sözlerine ekledi. FTX çalışanlarının Alameda çalışanlarıyla birlikte yaşamasının uygunsuz görünmediğini söyledi.

Geleceği ve herhangi bir cezai sorumluluğu olup olmadığı sorulduğunda Bankman-Fried kekeleyerek yanıtladı. SBF, “Kişisel olarak bunu düşünmüyorum, odaklandığım şey bu değil” yorumu yaptı.

Bankman-Fried, “Kendim ve geleceğim hakkında düşünmek için bir zaman ve yer olacak,” dedi. “Kötü bir ay geçirdim. Şu anda burada önemli olan bu değil.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinDesk

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?