Ocak 27, 2023

FTX Krizi Derinleşiyor: Alacaklılar Listesi Şaşırttı!


Kasım ayında çöken kripto devi FTX, arkasında büyük bir enkaz bıraktı. Yakın zamanda sızdırılan iflas kayıtları şirketin borçlu olduğu diğer dev şirketleri ortaya çıkardı. Danışmanlar tarafından sunulan belgelerde önde gelen küresel şirketler bulunuyor. Wells Fargo & Co., JPMorgan Chase & Co. ve Goldman Sachs Group Inc. olmak üzere birçok farklı sektör listede var.

Çarşamba günü sunulan belgelerde FTX’in alacaklıları detaylandırılmış bir şekilde yer aldı. 116 sayfadan oluşan belgede şahıs isimleri gizlenmiş durumda. Ancak Sam Bankman-Fried‘in ve şirketinin Wall Street’ten büyük bir destek aldığı tahmin ediliyor. Bu destek kısa sürede karşılık bulmuş ve Binance’e rakip konuma yaklaşmasını sağlamıştı.

Alacaklılar listesinde American Airlines, United Airlines, Southwest Airlines ve Spirit Airlines gibi ticari havayolları; New York Times ve Wall Street Journal gibi medya işletmeleri ve Netflix, Apple ve metaverse odaklı Meta gibi teknoloji sektöründeki birkaç büyük şirket de yer alıyor. Bunların yanı sıra listede Deutsche Bank AG, HSBC Bank ve MUFG Bank da yer alıyor.

FTX Çöküşünde Endişeler Artıyor

Söz konusu belgelerde toplam borç miktarı yer almıyor. Bunun en büyük nedeni ise bireysel alacaklıların isimlerinin gizlenmesiydi. Taraflar alacaklılar listesinde yer alsa da, bu her zaman bir FTX hesabına sahip oldukları anlamına gelmemekte.

FTX avukatları Perşembe günü iflas mahkemesine sundukları bir açıklamada, listenin hizmet amacıyla son derece kapsamlı olarak tasarlandığını ve borçluların defter ve kayıtlarında çeşitli nedenlerle görünebilecek tarafları içerdiğini belirttiler. Deutsche Bank’tan bir sözcüye göre, şirketin FTX’e karşı herhangi bir kredi riski bulunmazken, Goldman Sachs’tan bir temsilci verdiği demeçte şu sözleri sarf etti.

“Goldman Sachs borçlulara karşı herhangi bir talepte bulunmamıştır. Bu tür bir alacaklı matrisi, borçlular tarafından bir iflas işleminde ilgili taraflara bildirim sağlamak amacıyla hazırlanır ve mutlaka bir alacaklı ilişkisinin kanıtı değildir.”

FTX’in bir milyondan fazla alacaklısı olduğuna ve en büyük 50 alacaklının toplamda 3 milyar dolardan fazla alacağı olduğu iddiaları kamuoyunda dolaşıyor.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?