Eylül 13, 2023

Analiz Firması Açıkladı: FTX Elindekileri Tasfiye Ederse Dogecoin de Dahil Üç Altcoin Tehlikte Altında!


Analiz firması Messari’ye göre, yaklaşan FTX tasfiyeleri nedeniyle üç altcoin ‘in fiyat düşüşleri yaşaması mümkün.

Messari, FTX ve Alameda’nın elinde 37 milyon dolar değerinde en iyi meme varlığı Dogecoin (DOGE) 33 milyon dolar değerinde blok zinciri tabanlı işletim sistemi Tron (TRX) ve 22 milyon dolar değerinde ölçeklendirme çözümü Polygon (MATIC) bulunduğunu belirtiyor.

 İlgili rakam, elde tutulan token’ların mutlak değeri değil, her bir varlığın aktif olarak işlem gören hacmine göre miktarıdır. Örneğin, FTX/Alameda’nın BTC varlıkları (353 milyon dolar) BTC’nin haftalık işlem hacminin yaklaşık %1’i kadardır, yani piyasa satışın çoğunu absorbe edebilir ve aynı şey ETH için de geçerlidir.

Ancak, çok daha az likit olan DOGE, TRX ve MATIC için, FTX’in elinde tuttuğu 20~30 milyon dolar haftalık hacimlerin %6-12’sini temsil ediyor ve piyasa üzerinde çok daha yüksek bir etkiye sahip olabilir.”

DOGE haber yazıldığı sırada 0,0613 dolardan işlem görüyor. Piyasa değerine göre 9. sıradaki altcoin son 24 saatte %1,5’in üzerinde artış gösterdi.

TRX, yazım sırasında yaklaşık 0,0815 dolardan işlem görüyor. Piyasa değerine göre 11. sıradaki altcoin geçtiğimiz gün %5’ten fazla artış gösterdi.

MATIC bu haber yazıldığı sırada 0,511 dolardan işlem görüyor. Piyasa değerine göre 14. sıradaki altcoin son 24 saatte %1,75 artış gösterdi.

Messari ayrıca Alameda’nın 720 milyon dolar değerinde katman-1 blok zinciri Solana’ya (SOL) ve 66 milyon dolar değerinde katman-1 blok zinciri Aptos’a (APT) sahip olduğunu söylüyor, ancak firma bu varlıkların çoğunlukla hak ediş coinlerinin oluştuğunu ve kademeli olarak tasfiye edileceğini ve bunun da fiyat etkilerini muhtemelen azaltacağını belirtiyor.

Kaynak : The Daily Hodl

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?