Ocak 30, 2023

FTX Davasında Türkiye Detayı: Dosyadan Çıkarılmalı!

Kasım ayında çöken kripto para borsası FTX, devam eden iflas mahkemesinde yeni bir talepte bulundu. Avukatlar, Türkiye’de “yasal ya da pratik bir etkisi olmadığını” savunarak Türkiye şubesinin iflas davasından çıkarılmasını talep etti.

FTX, Cuma günü yaptığı bir başvuruda, “Türk hükümetinin bu Mahkemenin emirlerine uyacağına inanmak için hiçbir neden olmadığını”, yani borsanın İflas Kanunu kapsamındaki görevlerine uymak için Türk yetkililer üzerinde “yeterli kontrol uygulayamayacağını” iddia etti.

FTX’in Kasım ayında “Bölüm 11” iflas başvurusunda bulunmasından kısa bir süre sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı, FTX Türkiye için özel bir soruşturma başkattı ve varlıklara el koydu.

Dosyalamada ayrıntılı olarak belirtilene göre Türkiye şubesi %80 oranında FTX Trading Ltd’ye ait, pöz sermayenin kalan %20’si Alameda Research LLC’nin piyasa yapıcı olarak faaliyet gösteren dolaylı bir iştiraki olan SNG Investments’a ait.

Dosyada hem FTX Türkiye hem de SNG Investments, borsanın küresel operasyonları için “stratejik değil” olarak tanımlanmış durumda. Dosyada aynı zamanda Türkiye’de geçerli yerel kanunların da uygulandığı bilgisi eklendi.

Borsa, bunun aynı zamanda FTX Türkiye’nin ülkede bulunan herhangi bir varlığının bu özel taleplere ve işlemlere tabi olabileceği anlamına geldiğini ve yerel makamların bunları Türk mahkemelerinin herhangi bir kararını yerine getirmek için kullanabileceğini savunuyor.

Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda FTX, Türkiye’deki varlıklarının davadan düşürülmesinin hem alacaklıların hem de borçluların menfaatine olacağına ve davanın devam etmesinin “kıt kaynakların israfına ve gereksiz harç birikimine yol açacağına” inanıyor.

Kaynak : Decrypt
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?