Kasım 14, 2022

FTX Çöküşü, 2008’deki Krize mi Benziyor? Binance CEO’su Açıkladı!


Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTX çöküşünü 2008 mali kriziyle karşılaştırdı. Kademeli etkiler konusunda uyarıda bulunan CZ. “Tüketici güveni çok sarsıldı ve temelde bizi birkaç yıl geriye götürdüğünü düşünüyorum” yorumu yaptı. İşte Binance CEO’sunun açıklamasından önemli notlar.

Önde gelen kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhap (CZ), Cuma günü Endonezya’da bir etkinliğin konuğu oldu. Etkinlikte FTX borsasında yaşanan çöküşün kripto endüstrisi üzerindeki potansiye etkilerini tartştı.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere FTX Cuma günü “Bölüm 11 İflas Başvurusu” yaptı. Bu gelişmenin ardından Sam Bankman-Fried’ın CEO görevinden ayrıldığı haberleri basında yer aldı.

Etkinlik moderatörü bir soruda FTX borsasındaki çöküşün 2008 finansal kriziyle benzerliklerini sordu. Binance CEO’su ise: “Bence tutarlı bir benzetme” yorumu yaptı.

“Bu türden bir eylem/olay yaşandığında bu endüstri için oldukça yıkıcı sonuçlar doğurur. Birçok tüketicinin güveni azaldı. Sonuç olarak bu eylem bizi birkaç yıl geriye götürdü.”

Changpeng Zhao, bu yorumuna ek olarak daha sonra FTX borsasında yaşanan çöküşün “kademeli etkileri” olacağı yorumunu da paylaştı. CEO’ya göre FTX borsasındaki çöküşe maruz kalanlar çok daha büyük bir etki yaratacaktır.

FTX Çöküşü Düzenleyicileri Harekete Geçirecektir

Changpeng Zhao'dan FTX yorumu

CEO ise bu olayların ardından daha fazla düzenleyici hamlenin geleceğini tahmin etti. Muhtemelen ilerleyen günlerde sermaye gereksinimleri ve mevduatların ele alınması gibi konular da sık sık tartışma konusu olacak. CEO ise bu türden bir düzenlemenin ‘muhtemelen iyi bir şey’ olacağını düşünenlerden.

FTX borsasında yaşanan çöküş Beyaz Saray ve ABD’li politikaların dikkatinden kaçmadı. Birçok yetkili yaşanan çöküşün ardından kripto paraların düzenlenmesi için çağrı yaptı. Senatör Elizabeth Warren, “daha agresif yaptırım” çağrısı yaptı. Bunun için SEC’i yasayı uygulamaya zorlamaya devam edeceğini de belirtti.

Bilindiği üzere Binance, yaşanan olaylardan sonra FTX borsasını satın almak için adım attı. Nitekim daha sonra ortaya çıkan detaylar bu anlaşmanın iptal olmasıyla sonuçlandı. Binance CEO’su ise kripto endüstrisini inşa etmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını açıkladı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : News.Bitcoin

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?