Ekim 3, 2023

Friend.Tech Merkeziyetsizleşme Sorunlarıyla Gündeme Geldi!


Geçtiğimiz birkaç gün içinde bazı kullanıcılar Friend.tech ‘teki hesaplarının hacklendiğini ve varlıklarının çalındığını bildirdi. Proje hali hazırda kendisini Coinbase Base platformuna dayanan merkezi olmayan bir sosyal platform olarak tanıtmış olsa da, son gelişmeler merkezileşme konusunda şüpheleri artırdı.

SlowMist’in kurucusu, Friend.tech’in telefon numarası, e-posta veya Apple hesabı gibi kayıt seçenekleriyle, tümü iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) olmadan merkezi hizmetler sunduğunu vurguladı. Bu da hacker’ların dikkatini çeken potansiyel açıklar olabileceği anlamına geliyor.

Bir başka kullanıcı Daren ise platform ile yaşadığı tatsız bir deneyimi paylaştı. Daren, bir SIM takas saldırısının kurbanı olduğunu ve @friendtech aracılığıyla 22 ETH kaybettiğini belirtti. Saldırgan, sahip olduğu 34 anahtarın tamamını sattı ve bunları elinde tutanları etkiledi ve ayrıca cüzdanında kalan ETH’yi de tasfiye etti.

Daren, Twitter hesabınızın gerçek adınızla bağlantılı olması halinde, telefon numaranızın keşfedilebileceği ve sizi bu tür saldırılara karşı savunmasız hale getirebileceği konusunda uyarıyor. Daren çok sayıda telefon çağrısı aldığını ve bunun üzerine telefonunu sessize aldığını belirtiyor. Ne yazık ki bu durum Verizon’un hesaba erişim girişimiyle ilgili bildirimini kaçırmasına neden oldu ve saldırı hızla gelişti.

Friend.tech üzerinden birden fazla SIM değiştirme ve hack vakası ortaya çıktıkça, bazıları platformu keşfederken kullanıcıların ayrı telefonlar kullanmasını önerdi.

Friend.tech Protokolü Hızlı Bir Büyüme Kaydetmişti

DeFi protokolü Friend.tech, Ağustos ortasındaki lansmanından bu yana güçlü bir yanıt aldı. Son rapora göre, merkezi olmayan sosyal platform 10.000 ETH’nin üzerinde bir gelir elde etti.

Bir diğer önemli başarı ise DeFi protokolünde kilitlenen toplam değerin (TVL) 30.000 ETH’yi aşarak 30.165 ETH’ye ulaşması oldu. Bu, protokol katılımcılarının artan güvenini ve bağlılığını açıkça göstermektedir.

Geleneksel performans ölçümlerine ek olarak, Friend Tech’in keskin nişancı botları sessizce platformun görünmeyen kahramanları olarak ortaya çıkıyor. Sayıları 450’yi aşan bu botlar, 5,9 milyon doları aşan bir kâr elde ederek, yaratıcının toplam gelirinin %34 gibi etkileyici bir bölümünü oluşturdu. Bu botların başarısı, Friend Tech’in algoritmalarının etkinliğinin altını çiziyor ve DeFi sektöründeki otomatik ticaret çözümlerinin potansiyelini vurguluyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?