Ocak 26, 2020

Fransa Merkez Bankası Başkanı’ndan Dijital Para Açıklaması

Şirketlerin ve ülkelerin kripto para birimlerine olan ilgileri artmaya devam ediyor. Kripto paralar bu kadar gündemdeyken yetkili isimler de konuyla ilgili fikirlerini paylaşma gereği duyuyor. Fransa Merkez Bankası yönetim kurulu başkanı da konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan en güncel isim oldu.

Dijital para birimlerine sadece ülkelerin değil firmalarında ilgisi artıyor. Örneğin; Facebook bu konu da ilk akla gelen isimlerden biri. Halihazırda Facebook kendi dijital para birimi için hazırlık aşamasında. Fakat, Reuters tarafından paylaşılan bilgilere göre Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Facebook gibi özel şirketler tarafından geliştirilen dijital paralara sıcak bakmıyor. Merkez Bankası Başkanı Villeroy de Galhau konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Özellikle İsveç ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde nakit para kullanımının çok hızlı bir şekilde azaldığını görüyoruz. O yüzden İsveçliler ve Hollandalılar artık yine merkez bankası tarafından üretilen ve nakit parayla aynı özellikleri taşıyan bir dijital para geliştirme fikrini değerlendiriyorlar.”

Villeroy de Galhau merkez bankaları tarafından geliştirilen dijital para projelerine karşı ılımlı yaklaşıyor ama özel şirketler tarafından geliştirilen dijital paraları destekliyor gibi görünmüyor.

Fransa Merkez Bankası Başkanı özel şirketlerin geliştirdiği dijital paralarla ilgili “Bir para birimi özel olamaz. Para egemenliğin göstergesi olan bir kamu malıdır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.