Forbes, Blockchain Teknolojisine Milyar Dolarlık Yatırım Yapan Firmaları Listeledi

0
402

Finansal haber sitesi Forbes, 16 Nisan’da “Blockchain’in Milyar Dolarlık Bebekleri” başlığı altında 1 milyar dolar değerinde asgari geliri veya değeri olan blockchain teknolojisini kullanan şirketlerin listesini çıkardı.

Liste, bankalar, gıda şirketleri, tedarik zinciri yönetim firmaları ve diğer farklı finansal firmaların yanı sıra kripto para birimi ve blockchain geliştirme alanlarındaki şirketleride kapsıyor.

Listede en çok dikkat çeken firmalar, Amazon, Walmart, Facebook, ING, Mastercard, Microsoft ve Nestle gibi büyük firmalardı.

Liste içerisinde yer alan Kripto para ile ilgili şirketler arasında olan Kripto para borsası Coinbase, Avrupa madencilik ve donanım firması Bitfury ile blockchain tabanlı finansal hizmetler ağı ve XRP tokeninin oluşturucusu Ripple’da bulunuyor.

Blockchain teknolojisini benimseyen veya tamamen kullanan büyük firmalara dikkat çekmenin yanı sıra, liste aynı zamanda blockchain protokollerinin benimsenmesi ve kimin tarafından benimsendiği hakkında da içerikler bulundurmaktadır. Çeşitli Hyperledger protokolleri, blockchain konsorsiyumu R3’ün Corda protokolü ve Ethereum ağı, çeşitli endüstrilerdeki bir çok firmada belirgin şekilde yer almaktadır.

Forbes, blockchain teknolojisinin, günde 90 milyon işlem kaydının veya dünyanın 48 trilyon dolarlık menkul kıymetlerin kayıtlarını tutan Depository Trust & Clearing Corp (DTCC) örneği başına çeşitli iş süreçlerini basitleştirme potansiyeline dikkat çekiyor.

Forbes’in haberin’e göre, şirket 50.000 hesabını elektronik temizleme ağlarında hala gerçekleşmesi muhtemel olan yinelenen prosedürleri ve mutabakatların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak bir blockchain tabanlı yeni bir sisteme geçmeye hazırlandığını belirtti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın