Ocak 31, 2024

FOMC Toplantısı Öncesi Kripto Para Piyasasında Sert Satış: Gidişat Ne Yönde Olacak?

Kripto para ve finans piyasaları ABD’de gerçekleşecek FOMC toplantısına odaklanmış durumda. Veriler, faiz kararının da açıklanacağı toplantı öncesinde Bitcoin, Etehreum, Solana, XRP ve Cardano başta olmak üzere kripto varlıklarda satış olduğunu ortaya koyuyor.

Kripto Para Piyasasının Gözü FOMC Toplantısında

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere FOMC toplantısı bugün akşam geç saatlerde gerçekleşecek. Toplantıda ABD Merkez Bankası’nın 2024 yılına ilişkin ilk tutumunu da gösterecek olan faiz kararı açıklanacak. Durum böyle olunca piyasada birçok spekülasyon da dolaşmaya devam ediyor. Bitcoin fiyatı bu spekülayonların gölgesinde 43.000 dolarlık seviyeyi korumaya çalışıyor.

CME FedWatch Aracı, Federal Rezerv’in mevcut faiz oranını koruma olasılığının %97,9 olduğunu gösterdiğinden piyasa duyarlılığı gergin. Ancak, yatırımcılar gelecekteki para politikası hakkında ipuçları ararken asıl odak noktası Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması olacak.

ABD’de enflasyon bir süredir soğuma belirtileri gösterse de Fed’in %2’lik hedef oranının da üzerinde. Ancak FED’ten gelecek güvercin tutum kripto para piyasası olmak üzere finans piyasalarında olumlu bir görünümü destekleyebilir.

Özellikle, Federal Rezerv Aralık 2023’te faiz oranını art arda üç toplantı için %5,25-%5,5 seviyesinde sabit tutmuştu. Şimdi ise piyasa 2024 yılında 75-100 baz puanlık üç faiz indirimi bekliyor.

BlackRock’ın analistlerine göre faiz indirimlerinin Haziran ayında başlaması yüksek bir olasılık. Morgan Stanley analsitleri ise Fed’in temkinli davranmaya devam etmesine vurgu yaparak işleri ağırdan aldığına işaret ediyor.

Küresel kripto piyasa değeri düne göre %2,44 düşüşle 1,63 trilyon dolara gerilerken, son 24 saatlik işlem hacmi %10,75 artışla 59,84 milyar dolara yükseldi. Özellikle, kripto piyasasındaki korku ve açgözlülük endeksi 57 seviyesindeydi ve FOMC spekülasyonlarının ortasında segmentte nötr bir duyguya işaret ediyordu.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?