Ekim 29, 2020

Finansal Katılım İçin Bitcoin İyi Bir Araç Mı? Mastercard CEO’su Açıkladı

Mastercard CEO’su Akay Banga, Bitcoin’in volatilitesinin onu finansal katılımı genişletme amacında işe yaramaz hale getirdiğine inanıyor. Detaylar haberimizde.

27 Ekim’de Fortune Küresel Konferansı 2020’de konuşan Mastercard CEO’su Ajay Banga’a göre Bitcoin, dünyanın bankasız nüfusu için yararlı bir finansal katılım aracı değil.

Mastercard’ın 2025 yılına kadar dünyanın kalan son bankasız nüfusuna ulaşacağını taahhüt eden Banga’ya göre, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler), finansal ortama daha iyi bir çözüm sunuyor. Banga, finansal katılım için Bitcoin’den ziyade merkez bankası dijital para birimlerine inandığını söyledi. CEO, Mastercard’ın CBDC’lere “önemli miktarda para yatırdığını” doğruladı ve ekledi:

“Bugün, merkez bankası dijital para birimleri alanındaki en büyük patent sahiplerinden biriyiz.”

Bunun yanında Banga, bu yıl Eylül ayında Mastercard tarafından piyasaya sürülen CBDC test platformunun, merkez bankalarının ve ticari bankaların “sınır ötesi işlem akışları” gibi durumlar için CBDC keşfine olanak tanıdığını belirtti. Platform, merkez bankalarının CBDC kullanım durumlarını değerlendirmesine izin vermek için çeşitli işlem ortamlarını simüle etmeye olanak sağlıyor. Aracı hangi bankaların kullandığı ise şu an için belirsiz.

CEO ayrıca kripto paraların mevcut volatilitesinin “insanları dahil etmenin bir yolu değil, bu onları korkutmanın bir yolu.” olduğunu belirtti. Banga fiyat volatiletesini ortaya koymak için Coca-Cola şişeleri hakkında tuhaf bir örnek kullanarak kripto para biriminin bankasızların gereksinimlerini karşılamadığını iddia etti:

“Finansal olarak dışlanmış alım satım işlemlerini yapabilecek bir para birimiyle bugün iki Coca-Cola şişesi alabilirken yarın 21 adet alabiliriz. Bu onları almanın bir yolu değil. Bu onları finansal sistemle korkutmanın bir yolu.”

 

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?