Filipinler, CBDC Yarışına Katılan Son Asya Ülkesi Oldu

0
215

Filipinler merkez bankası, dijital para birimi ihracını araştırmaya başlamak için bir komite oluşturdu. Filipinler, merkez bankası dijital para birimiyle (CBDC) ilgilenmeye başlayan son ülke oldu.

Bloomberg tarafından bugün bildirdiği üzere, Filipinler merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) tarafından dijital para birimlerini incelemek üzere bir komite kuruldu. Raporda, merkez bankasının kendi CBDC’sini başlatmadan önce araştırmalarını inceleyeceği belirtildi.

Dünyadaki birçok ülke CBDC’ler üzerinde çalışıyor ya da en azından ekonomilerine fayda sağlayıp sağlayamayacaklarını araştırıyor.

CBDC’ler (paraya sabitlenmiş ve hükümetler tarafından kontrol edilen merkezi dijital para birimleri) pekçok fayda sağlayabilir. Bu faydalardan bazıları; daha düşük işlem ücretleri ve yüksek hız olarak karşımıza çıkar.

Filipinler şimdiye kadar CBDC’lere duyduğu ilgiyi açıkça ifade etmemişken, komşu Çin ve Japonya kendi CBDC’lerini geliştirmek için yarış halindeler. Asya’da Çin, bir CBDC oluşturma yarışında açık ara en önde olan ülkedir. Japonya’da merkez bankası genel müdürü bugün dijital yen görüşmelerinin “hazırlık aşamasının ötesine geçtiğini” söyledi.

Edinilen bilgilere göre BSP valisi Benjamin Diokno, çalışmadan elde edilen bulguların gelecek ay için hazır olacağını belirtti.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın