Filipinler, CBDC Yarışına Katılan Son Asya Ülkesi Oldu

Filipinler merkez bankası, dijital para birimi ihracını araştırmaya başlamak için bir komite oluşturdu. Filipinler, merkez bankası dijital para birimiyle (CBDC) ilgilenmeye başlayan son ülke oldu.

Bloomberg tarafından bugün bildirdiği üzere, Filipinler merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) tarafından dijital para birimlerini incelemek üzere bir komite kuruldu. Raporda, merkez bankasının kendi CBDC’sini başlatmadan önce araştırmalarını inceleyeceği belirtildi.

Dünyadaki birçok ülke CBDC’ler üzerinde çalışıyor ya da en azından ekonomilerine fayda sağlayıp sağlayamayacaklarını araştırıyor.

CBDC’ler (paraya sabitlenmiş ve hükümetler tarafından kontrol edilen merkezi dijital para birimleri) pekçok fayda sağlayabilir. Bu faydalardan bazıları; daha düşük işlem ücretleri ve yüksek hız olarak karşımıza çıkar.

Filipinler şimdiye kadar CBDC’lere duyduğu ilgiyi açıkça ifade etmemişken, komşu Çin ve Japonya kendi CBDC’lerini geliştirmek için yarış halindeler. Asya’da Çin, bir CBDC oluşturma yarışında açık ara en önde olan ülkedir. Japonya’da merkez bankası genel müdürü bugün dijital yen görüşmelerinin “hazırlık aşamasının ötesine geçtiğini” söyledi.

Edinilen bilgilere göre BSP valisi Benjamin Diokno, çalışmadan elde edilen bulguların gelecek ay için hazır olacağını belirtti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.