Filecoin (FIL) Nedir? Filecoin Hakkında Detaylı Rehber

0

Filecoin Nedir?

Filecoin, dosyaların zaman içinde güvenilir bir şekilde depolanmasını sağlamak için, yerleşik ekonomik teşviklerle dosyaları depolayan eşler arası bir ağdır. Bulut depolamanın merkezi sistemlere bağımlılığını azaltmayı amaçlayan iddialı bir projedir.

Filecoin açık bir protokoldür ve verileri merkezi olmayan bir şekilde depolamayı amaçlamaktadır. Herkesin ödül karşılığında sabit disk depolama alanlarını kiralamasına izin veren bir depolama havuzudur. Filecoin ayrıca küresel olarak herkesin ihtiyaç duydukları depolama alanını ağdan satın almasına izin verir. Yani dosyalarını depolamak veya diğer kullanıcıların dosyalarını saklayarak para kazanmak isteyen herkes Filecoin’e katılabilir.

Cloudflare veya AWS gibi, merkezileştirilmiş şirketlerin veri üzerindeki gücü elinde tuttuğu ve bir ağ geçidi denetleyicisi görevi gördüğü bulut depolama şirketlerinden farklı olarak, Filecoin, verilerin bütünlüğünü koruyarak ve geri almayı kolaylaştırarak kullanıcıların eline gücü geri vermek için merkezi olmayan doğasını kullanır. Ve sansürlemesi de zordur.

Filecoin, bir blockchain ve yerel kripto para birimi (FIL) içerir. Depolama madencileri, dosyaları depolayarak FIL token’ları kazanır. Filecoin’in blockchaini, FIL gönderip almak için yapılan işlemleri, depolama madencilerinin dosyalarını doğru şekilde depoladıklarına dair kanıtlarla birlikte kaydeder.

Filecoin Tarihçesi (FIL)

Filecoin bir bilgisayar bilimcisi ve mühendisi olan Juan Benet’in öncülüğünü yaptığı Protocol Labs tarafından yaratılmıştır. Hikayesi, 2017’de Protocol Labs Filecoin ICO ile başlamaktadır. O zamanlar platform, sektörün en büyük finansman turlarından biri olarak uluslararası manşetlere taşınmıştır. Etkinlik 205.8 milyon dolar kazanmış ve projeyi çevreleyen yüksek düzeyde yatırımcı projeye ilgisini göstermiştir.

Filecoin (FIL) Nasıl Çalışır?

Filecoin, Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) adlı başka bir eşler arası dosya depolama ve veriye erişim protokolünün üzerine inşa edildi. Bu platform Filecoin’e çok benzer ancak finansal avantajları yoktur. Kullanıcılar, IPFS ağını kullanarak verileri ve depolama alanını ücretsiz olarak paylaşabilir. Ancak bu protokolü kullanarak kâr elde edemezsiniz. Bu şekilde Filecoin, sistemin kullanılabilirliğini artırır.

Filecoin, en basit haliyle Dropbox gibi diğer dosya paylaşım platformlarına benzer şekilde çalışır. Temel fark, verileri depolayan merkezi bir otorite yerine, verileri depolamak isteyen kullanıcıların disk alanı sunan madenciler tarafından sunulan kullanılabilir depolamaya teklif verebilmesidir. Bu şekilde, Filecoin, finansal uygulamaların dışında blockchain teknolojisi için başka bir kullanım durumunu temsil ediyor.

Filecoin kullanıcıları, verilerin depolanması, alınması ve dağıtılması için madencilere ödeme yapar. Madenciler çabaları için FIL tokenleri ile ödüllendirilir. Bir kullanıcının depolama hizmetleri için ne kadar ödeyeceği açık bir piyasa tarafından belirlenir. Ücretler özellikle, bir kullanıcının yedeklilik yerine hızı seçip seçmemesine bağlı olarak değişir, bunun tersi de geçerlidir. Diğer faktörler de fiyatlandırmada rol oynar. Özellikle, depolama fiyatları, bulunabilirlik ve talepten etkilenir.

Filecoin Madenciliği

Filcoin’in ağı iki tür madenci tarafından idare edilmektedir. Bu madencilerin her biri, kullanıcılara depolama alanı veya veri sağlamak için para almaktadır. İlginç bir şekilde, Filecoin ekosisteminde madenciler, depolama için en düşük fiyatı sunmak için birbirleriyle rekabet ederler. Hepsinden iyisi, madenci olmanın tek kriteri boş sabit disk alanına ve internet bağlantısına sahip olmaktır. Bununla birlikte, bir madenci olduğunuzda, güvenilirliğinize ve sunduğunuz depolama fiyatlarına göre değerlendirilirsiniz.

Depolama Madencileri

Filecoin ekosisteminde bulunan ana madenci türü, Depolama madencileridir. Bunlar, depolama sağlayıcıları olarak hareket eden kişilerdir. Bu madenciler bireyler veya kuruluşlar olabilir. Her iki tür madenci de ispat adı verilen hesaplama açısından yoğun birkaç işlem gerçekleştirir. Bu sistemler ağın güvenliğini sağlamak için çalışır. Kesinlikle, bu sistemler madencilerin depoladıklarını iddia ettikleri verileri sakladıklarını ve bunu güvenilir bir şekilde yaptıklarını doğrular.

Veriye Erişim Madencileri

Filecoin ağında bulunan ikinci tür madenciler, verilerin ön getiricileri olarak hareket eder. Amaçları, en çok indirilen dosyaları almak ve bunları yakın mesafedeki kullanıcılara ulaştırmaktır. Bu madencilerden biri olarak kalifiye olmak için güçlü bir internet bağlantınızın olması gerekir.

FIL Token’ları

FIL token’ları Filecoin ağı için yerel yardımcı program token’ı görevi görür. Kullanıcılar FIL ile ödeme yapar ve ödüllerini FIL üzerinden alırlar. FIL tokenları, küresel olarak borsalarda alınıp satılabilen çok yönlü dijital varlıklardır.

Konsensüs

Filecoin, ağın geçerli kalmasını sağlamak için birlikte çalışan iki yeni proof protokolü sunar. Bu sistemler, Filecoin sisteminin temel protokolleri olarak arka planda çalışır. Bu protokoller kendi kendini iyileştirme özellikleri olarak işlev görür. Bunardan Proof of Replication mekanizması, bir madencinin elinde tuttuğunu iddia ettiği verilerin kopya sayısını gerçekten sakladığını doğrular. Proof-of-Spacetime mekanizması ise, bir madencinin verileri kararlaştırılan süre boyunca sakladığını doğrular.

Bu sistemler, Filecoin’in hatalı madencileri özerk olarak tespit etmesine izin verir. Protokol, her madencinin geçmişini tutar. Her madenci güvenilirliği, fiyatı ve kullanılabilirliği için bir derece alır. En iyi itibara sahip madenciler daha fazla depolama fırsatı elde ediyor. Sonuç olarak da daha fazla ödül kazanırlar.

Filecoin (FIL) Hangi Sorunları Çözer?

Filecoin, dosya paylaşımı ve bulut depolama sektörlerinin karşılaştığı bazı önemli endişeleri gidermeye çalışır. Şu anda, bu endüstriler merkezileşmeden muzdariptir. Amazon Web Services gibi büyük firmalar büyük pazar paylarına sahiptir. Konumları, güvenilir alternatifleri olmayan kullanıcılara çarpık terimler ve daha yüksek ücretler dikte etmelerine olanak tanır.

Kullanılmayan Sabit Disk Alanı

Kullanılmayan eşyalarınızın boşa gitmesine izin vermek asla iyi değildir. Bu ifade, özellikle kullanılmayan sabit disk alanınız için geçerlidir. Yakın zamana kadar, bu kullanılmayan deponun hiçbir değeri yoktu. Bugün, kullanılmayan sabit disk alanınızı paylaşarak önemli kârlar elde edebilirsiniz.

Sansür

Merkezileşme ile birlikte sansür de beraberinde geliyor. Sektör liderleri artık ağ geçidi denetleyicileri rolünü oynuyor. Hangi bilgilerin kitlelere yayılmasının uygun olduğunu hangilerinin olmadığını seçiyorlar. Ne yazık ki, müdahaleci teknoloji firmalarının bu eğilimi öngörülebilir gelecekte de devam edecek gibi görünüyor.

Filecoin’in (FIL) Avantajları

Filecoin (FIL) kullanıcıları, platformu piyasada ciddi bir rakip haline getiren çeşitli avantajlardan yararlanır. Protokol, kitlelere dosya paylaşımı ve depolama hizmetleri sağlamak için küresel bir bilgisayar operatörleri ağını teşvik ediyor. Bu strateji, kullanıcılar arasında daha fazla işbirliğini teşvik eder. Etkileyici bir şekilde, Filecoin topluluğu pazardaki en hızlı büyüyen topluluklardan biridir.

Verimlilik

Filecoin’in depolamaya yönelik merkezi olmayan yaklaşımı, kullanıcıları ve depolama sağlayıcılarını ilk sıraya koyar. Platform, Amazon gibi endüstri liderlerini geride bırakan bir veri alma hızına sahiptir. Pazar büyüdükçe, altyapısı da yanıt verme hızını artıracak şekilde tasarlanmıştır ve bu şekilde Filecoin, internette veri depolamanın en hızlı ve en ucuz yolu olma potansiyeline sahiptir.

Anti-Sansür

Filecoin’in merkezi olmayan eşler arası doğası, onu bir sansür direnci haline getirir. Merkezi olmayan ağların tek bir hata noktası yoktur. Ek olarak, ağ geçidi denetleyicisi de yoktur ve Filecoin ağındaki tüm veriler en yüksek standartlarda şifrelenmiştir.

Filecoin, yukarıdakiler dışında merkezi veri depolama çözümlerine göre bir dizi avantaj daha vaad etmektedir, bunlar:

Maliyet – Veri depolama için daha geniş bir serbest pazar oluşturur, bu da fiyatı düşürür.

Ölçek – Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca bilgisayarı bir araya getirerek, büyük bir depolama ağı oluşturur.

Ekonomi – Yeni depolama bilgisayarları oluşturmak yerine, Filecoin mevcut kaynakları kullanır.

Güvenlik – Dropbox ve iCloud saldırıya uğramış olsa da, merkezi olmayan bir ağ, tek bir saldırı noktası olmaması anlamına gelir ve bu da güvenliğin ihlal edilmesini zorlaştırır.

Filecoin’in Geleceği

Amazon ve Google gibi bulut depolama sağlayıcıların çok para kazanıyor olması, pazarda büyük bir talep olduğunu gösteriyor.

Bunun sonucunda da müşteriler, merkezi olmayan hizmetlere güvenmeye karar verirlerse, kendilerini çok para biriktirirken bulabilirler. Bu para aynı zamanda bireylere ve küçük işletmelere gittiği için doğrudan ekonomiye geri dönecek ve bu da insanların yaşamları üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olabilir.

Filecoin gelecekte olacakların herhangi bir çıkarımı ise, pazara daha fazla blockchain tabanlı dosya paylaşım protokolünün girmesini bekleyebilirsiniz. Bu sistemler, kullanıcıların pasif bir gelir elde etmelerine yardımcı olur ve artık donanım satın almaya ihtiyaç duymayan kullanıcılar tarafından üretilen karbon ayak izini ve atığı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenlerden dolayı, Filecoin önümüzdeki aylarda muazzam bir büyüme yaşayacağı düşünülmektedir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın