Şubat 1, 2023

FED’in Faiz Kararını Açıklamasına Saatler Kaldı: Boğalar Nasıl Tepki Verecek?

Fed’in faiz artırımını açıklamasına ve Başkan Jerome Powell’ın FOMC basın toplantısına ev sahipliği yapmasına sadece saatler kaldı. Bu olaylar 2022 yılında Bitcoin ve kripto piyasaları için belirli bir düzeyde endişe yarattı. Enflasyonu düşürme hedefiyle Federal Rezerv yıl boyunca faiz oranlarını yükseltmeye devam etti. Bu nedenle, kripto dahil çoğu riskli varlık düşüş kaydetti.

Şu anda kolektif duyarlılık oldukça olumlu. CME verilerine göre, faiz oranının 25 BPS artma olasılığı %99,99. Powell’ın faiz oranı açıklamasından sonra yapacağı konuşma güvercin tutumda olması bekleniyor. Bu teknik olarak, ileriye dönük faiz oranlarını gevşetirken niceliksel genişlemenin olası kullanımı anlamına gelecektir. Bitcoin ve diğerleri için parlak bir yükseliş senaryosu.

Yine de piyasa Powell’ın şahin tutumda konuşmasını bekliyor. Yukarıda da belirtildiği gibi, başından beri amacı enflasyonu düşürmek olarak kaldı. Başkanın önceliği, SPX’in toparlanmasına yardımcı olmak değil, %2’lik bir enflasyon hedefini zorlamaya devam etmektir. Bu nedenle, şu anda eşit derecede dengeli görünüyor. 25 baz puanlık şahin bir tutumla genel Bitcoin hareketini nötralize etmeli. Ancak bu o kadar kolay olmayacaktır.

Dikkate Alınması Gereken Diğer Önemli Faktörler

Bugün %99,99 olasılıkla 25 BPS olmasının nedeni işgücü piyasasının büyük ölçüde yavaşlaması. ABD Tarım Dışı İstihdamın 3 aylık hareketli ortalaması önemli ölçüde düştü ve bu da işe alım sürecinin azaldığını gösteriyor. Ek olarak geçici işlerin büyük bir kısmı da azaltılmakta. Piyasa hızla 2021 öncesi seviyelere geri dönüyor.

Yukarıdaki faktörün yanı sıra, temel varsayımlara göre enflasyon baskıları artık daha az geniş kapsamlı hale gelmekte. Dolayısıyla, Fed için daha fazla nefes alma alanı var. Ancak bunu kamuoyu önünde açıkça ifade etmek tahvil piyasalarının patlaması anlamına gelecektir. Fed için en iyi senaryo, şimdilik, hala ‘korkuyu’ ve ‘faizleri daha uzun süre yüksek tutmak’. Bu tabii ki en iyi saklanan sır değildir ve zamanla piyasalar yeniden yükselişe geçecektir.

Bitcoin ve Ethereum FOMC’den Sonra Nasıl Tepki Verecek?

Genel piyasa TÜFE’nin 2023’te %3’e düşmesini bekliyor. Bu da dijital varlıkların yükselmesi anlamına gelebilir. Ancak, FOMC’den hemen sonra dalgalanma ihtimali mevcut.

FOMC sonrası Bitcoin için en iyi senaryo, 25.000 doların üzerine çıkmadan önce 22.400 doların yeniden test edilmesi ve yukarı doğru yükselişe devam etmesi. Ancak, BTC’nin Ocak ayından bu yana devam eden rallisi şu anda aşırı ısınıyor ve varlığı daha fazla düzeltme takip etmeli. RSI ve BTC (sarı noktalı çizgi) arasında düşüş eğilimi oluşuyor ve bu da başka bir sinyal veriyor. En kötü senaryo, Bitcoin’in tekrar ilerlemeden önce 20000-21250 dolar aralığına düşmesi anlamına gelecektir.

Ethereum için de durum aşağı yukarı aynı. Kilit direnç 1655 dolarda uğursuzdur, ancak altcoin bu aralığı geçtikten sonra 1800 dolara, ardından 2000 doların üzerine çıkması rutin bir ralli olacaktır.

Genel olarak, başka herhangi bir dış faktör piyasaları bozmadığı sürece, boğalar Bitcoin ve Ethereum için gelecektir.

Kaynak : watcher.Guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?