Şubat 17, 2022

Fed’in Faiz Arttıracağı İddiası, Bitcoin’in (BTC) Fiyatını Etkiledi!

Fed tarafından gelen faiz arttırma haberleri, kripto para piyasalarında hafif bir gerileme yaşattı. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre BTC/USD‘nin son 24 saat içinde tavan olarak 44.500 dolar ile biraz genişlemiş bir bölgede hareket ettiğini gösterdi. Ancak BTC şu an 43.000 doların biraz altında işlem görüyor.

Parite, Federal Rezerv’in faiz yorumlarının ardından bir gecede gün içi aralığının zirvesine dönmüştü.

Potansiyel faiz artırımları hakkında ipuçları vermesi beklenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ocak ayı sonundaki bir toplantının tutanakları nihayetinde birkaç sürpriz bilgi verdi. Mart ayında bir faiz arttırımı gelebilir ancak süreçle ilgili kesin bir taahhütte yine bulunulmadı.

Açıklamada, “Komite, uzun vadede yüzde 2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi hedefliyor” açıklaması yer aldı.

“Bu hedefleri desteklemek için, Komite, federal fon oranı için hedef aralığını yüzde 0 ila 1/4 arasında tutmaya karar verdi. Enflasyonun yüzde 2’nin oldukça üzerinde olması ve güçlü bir işgücü piyasası ile Komite, yakında faiz artırımının uygun olacağını umuyor.”

FOMC, önceki planlara uygun olarak Mart ayında varlık alımlarını tamamen durdurmayı hedeflediğini ve Şubat ayı alımlarının en az 30 milyar dolar tutarında olacağını da sözlerine ekledi.

Az sayıdaki yeni haberin etkisi bile bugün kripto para piyasalarını etkilemiş olsa da son iki haftanın ortalama Bitcoin (BTC) fiyat hareketi yükseliş görünümünün güçlü kalmasına yardımcı olmuştu.

Popüler trader ve analist Pentoshi: “Önyargım biraz değişti ve şimdi Mart ortasından önce 53 bin’e doğru bir sıkışmayı destekliyor” açıklamasında bulundu.

Diğerleri analistler de benzer şekilde, Bitcoin’in geçen Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyelerinden düşüşündeki önceki bölümlere kıyasla bu ay nispeten güçlü fiyat performansını kaydettiğini düşünüyor.

Örneğin, Ocak ayında 33.000 dolar civarında sıçrayarak, madencilerin Bitcoin spot fiyatının üretim maliyetlerinden daha düşük olması nedeniyle madencilik için gerekli donanımları satmak veya madenciliği tamamen durdurmak zorunda kaldığı bir madenci teslim olayı başarıyla önlendi.

Cointelegraph tarafından bildirilen habere göre, alıcılar potansiyel bir düşüşün önceden beklenenden daha az sığ olacağına bahse girerken, destek seviyeleri son günlerde sürünerek ilerliyordu.

Öte yandan borsa vadeli işlemleri Wall Street açılışından önce en az %0,5 düştü. Daha önce, ABD hükümeti, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki gerilimi düşürmeye çalıştığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirtmişti.

Financial Times tarafından Çarşamba günü aktarılan üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre, “Dün, Rus hükümeti askerlerini Ukrayna sınırından çekeceğini söyledi… Şimdi bunun doğru olmadığını biliyoruz” açıklamasında bulundu.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.