Mart 2, 2023

Fed Yetkilisinden Açıklama Geldi: Faizler Ne Kadar Artacak?

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun merkez bankasının hedefine dönmesi ve 1970’lere benzer bir şekilde yeniden hızlanmaması için faiz oranlarının %5’in üzerine çıkmaya devam etmesi çağrısında bulundu.

Bostic paylaştığı bir makalede “Federal fon oranını %5 ile %5.25 arasına yükseltmemiz ve 2024’e kadar bu seviyede bırakmamız gerektiğini düşünüyorum” yorumu yaptı.

Bu, daha sıkı politikanın ekonomide süzülmesine ve nihayetinde toplam arz ve toplam talebi daha iyi bir dengeye getirmesine ve böylece enflasyonu düşürmesine izin verecektir.

ABD merkez bankacıları enflasyona karşı oldukça sert hamleler yapıyorlar. Yetkililer Şubat ayı başında gösterge borç verme faiz oranını çeyrek puan artırarak hedefi %4.5 ila %4.75 aralığına yükseltti. Bu, Aralık ayındaki toplantıda yapılan yarım puanlık artışa kıyasla bir adım daha düşüktü ve art arda dört kez yapılan 75 baz puanlık artışları takip etti.

Bostic, Atlanta Fed‘in internet sitesindeki bir makalesinde, “Tarih, enflasyon iyice bastırılmadan önce gevşetirsek, yeniden alevlenebileceğini öğretiyor,” yorumu paylaştı. “Bu durum 1970’lerde feci sonuçlara yol açmıştı.”

Politika belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’ne atıfta bulunan Bostic, “FOMC‘nin politikayı zamanından önce gevşetmesinin ardından, enflasyonu kontrol altına almak yaklaşık 15 yıl sürdü ve bu da ancak federal fon oranı %20’ye ulaştıktan sonra gerçekleşti. Bunun tekrarlanmasını istemiyoruz, bu nedenle enflasyonu şimdi yenmeliyiz.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Bloomberg
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?