Mart 14, 2023

Fed ve Borsa Uyarısı Geldi: Kripto Yatırımcılarının Gözü Burada Olmalı!


42 milyar dolar piyasa değeriyle Circle tarafından ihraç ikinci büyük stabilcoin olan USDC, Silicon Valley Bank’ın çökmesi sonucu dolara karşı sabitini kaybetti. Kraken’deki USDC/USDT işlem çiftinin fiyatı 0,94 dolara kadar düştü ve Nisan 2021’den beri en düşük seviyesine geriledi. Silicon Valley Bank’ın iflasının etkileriyle ilgili endişeler, USDC’nin ABD dolarıyla 1’e 1 bağlantısını korumayı amaçlamasına rağmen, Cuma gününden itibaren 1 dolardan düşmesine neden oldu.

Son zamanlarda SVB Bank ve Signature Bank’ın çökmesiyle piyasa kaotik bir hal aldı. Bu durumun uzun vadeli negatif sonuçları olması kaçınılmazdır. Uzmanlar ise bu sonuçları kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye devam ediyor.

Biden Yönetimi Bankaları Kurtaracak mı?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere ABD’li bankacılık düzenleyicileri, Silicon Valley Bank’ta gerçekleşen sorunlardan sonra herhangi bir olası bulaşıcı etkinin önlenmesi için Pazar gecesi acil prosedürler uyguladı. Bu prosedürlerden biri, iflas eden bankadaki mevduat sahiplerinin tüm fonlarına erişebilmesini sağlamak oldu. Haber, düzenleyicilerin Pazar günü Signature Bank’ı tasfiye etmesinin ardından yapıldı, bu da bir haftada çöken ikinci kuruluş anlamına geliyor. Açıklamaya göre, Signature’daki mevduat sahipleri de tamamen geri alacak.

Larry McDonald Çöküş Uyarısı Yaptı

“The Bear Traps’in” kurucusu Lawrence McDonald “Mornings with Maria” programında Fed’in enflasyonun yükselmeye başlamasıyla birlikte arayı kapatmaya çalıştığını belirtti. McDonald buna ek olarak, hisse senedi ve kredileri inceleyen 21 Lehman sistemik risk göstergesinin, 60 gün içinde borsada bir çöküş yaşanma olasılığının en yüksek olduğuna işaret ettiğinin altını çizdi.

Fed, son yılların en yüksek enflasyonuyla mücadele etmek için 1980’lerden bu yana en agresif faiz artırımını yaparken McDonald, orta sınıf ailelerden sermaye çıkışının “olağanüstü” olduğunu iddia etti. Tüketici fiyat endeksi hala salgın öncesi ortalamanın yaklaşık üç katı yüksek seviyelerde, ancak geçen yılın Haziran ayında ulaşılan %9,1’lik zirveden kademeli olarak düşüyor.

Mevcut durum göz önüne alındığında McDonald’ın öngörüsü çok da uzak sayılmaz. Ancak birçok uzman yaşanan bu gelişmelere rağmen “kar etmek için” yollar olduğuna inanıyor. Uzmanlara göre bunu yapmanın en kritik detayı yatırımları çeşitlendirmekten geçiyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?