Şubat 6, 2020

FED, Ulusal Dijital Parası FedCoin’i Çıkartmayı Planlıyor

ABD Federal Rezervi (Fed) kendi dijital para birimini çıkarmayı düşünen en büyük merkez bankasıdır. Geçen ay, Avrupalı, İngiliz ve Japon meslektaşları merkez bankası dijital para biriminin faydalarını incelemek için bir grup oluşturmuşlardı.

On yıldan fazla bir süre önce, hiç kimse blockchain tarafından desteklenen Bitcoin’in finansal dünyada büyük değişiklikleri tetikleyeceğine ve merkez bankalarını yeni koşullara uymaya zorlayacağına inanmazdı. Ancak, tam olarak olan budur. Blockchain’in benimsenmesi o kadar ileri gitti ki, Fed’in kendisi, Reuters tarafından “FedCoin” olarak adlandırılan kendi dijital para birimini yayınlamayı düşünüyor.

Yönetici Lael Brainard dün Amerikan merkez bankasının dijital ödemeler ve para birimleri ile ilgili politika, tasarım ve potansiyel olarak kendi dijital para birimini düzenlemenin yasal sonuçları da dahil olmak üzere birçok sorunu analiz ettiğini söyledi. Stanford İşletme Enstitüsü’nde bir konferans sırasında şunları söyledi:

Ödemeleri dönüştürerek dijitalleşme, daha düşük maliyetle daha fazla değer ve kolaylık sağlama potansiyeline sahiptir.

Küresel dijital paralar ihraç etmek isteyen bazı kuruluşların düzenleyici ufkun dışında olduğu endişelerini dile getirdi. Yetkili muhtemelen Facebook ve Libra Stabilcoin’ini ima ediyordu.

Yeni oyuncuların bazıları finansal sistemin düzenleyici korkuluklarının dışında. Yeni para birimleri yasadışı finans, gizlilik, finansal istikrar ve para politikası aktarımı gibi alanlarda zorluklar yaratabilir.

Facebook’un Libra’sı Merkez Bankaları Tarafından İstenmiyor

Fed dahil merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkartmakta çok istekli olmasının ana nedeni, Facebook’un Libra’sının küresel düzeyde etkilerini zayıflatabilmesidir.

Haziran 2019’da Facebook, ilk kez küresel bir dijital para birimi başlatmayı planladığını açıkladı. Stabilcoin, fiat para birimlerine ve ABD Hazine menkul kıymetlerine tahsis edilecektir. Tüm kıtalardaki merkez bankaları ve hükümetler, iki milyar insanın elinde bulunan küresel bir paranın kendi bölgelerindeki finansal istikrarı zayıflatabileceğinden korkarak sosyal medya devine açıkça karşı çıktılar.

Fed yetkilileri, Libra’nın müşterilerin gizliliğini ve korunmasını tehdit edebileceği endişelerini defalarca dile getirdi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.