Nisan 10, 2024

Fed Kararları Kripto Dünyasını Sarsıyor: Ünlü Analistten Bitcoin ve Altcoinler İçin Kritik Uyarı!


Son güncellenme : 11.04.2024 - 08:49

Benjamin Cowen, tanınmış bir kripto para analisti, eğer Federal Reserve (Fed) faiz oranlarını düşürme yoluna giderse, mevcut çeyrekte kripto para piyasasında önemli bir gerileme yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. Cowen, yatırımcıların özellikle altcoin piyasasındaki potansiyel düşüşlere karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Altcoin Piyasası İçin Riski Vurguladı

Cowen, son zamanlarda yayınladığı bir video güncellemesinde, Bitcoin (BTC) karşısında altcoin’lerin performansının izlenmesinin, yaklaşmakta olan resesyonun getireceği baskılar arasında piyasa için temel bir düşüş göstergesi olduğunun altını çizdi. Nisan ayında, altcoin’lerin Bitcoin’e karşı performansındaki herhangi bir çöküşün, piyasada genel bir düşüşün başlangıcı olabileceğini ileri sürdü.

Altcoinler'de düşüş korkusu

Ortalama bir bireyin piyasa yaklaşımını temsil eden altcoin’lerin piyasa duyarlılığının belirlenmesi, Cowen’a göre son derece önemlidir. Altcoin/BTC işlem çiftlerindeki istikrarın sürdürülememesi, Fed’in politikaları ile ilgili olarak aşırıya kaçmış olabileceğinin bir işareti olabilir.

Cowen’ın analizinin odak noktasında, altcoin piyasasının genel durumunu gösteren TOTAL3 grafiği ve Bitcoin grafiği bulunmaktadır. TOTAL3 grafiği, Bitcoin, Ethereum (ETH) ve stablecoin’ler hariç altcoin piyasasının toplam değerini yansıtır ve şu anda 753.10 milyar dolar seviyesinde yer alır. Cowen, potansiyel düşüş belirtileri açısından bu grafiğin dikkatle izlenmesi gerektiğini belirtmiştir.

BTC.D’de Yükseliş Olabilir

Cowen ayrıca, faiz indirimlerinin birçok kişinin beklediği gibi Haziran yerine Temmuz ayına ertelenmesi halinde, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyetinin (BTC.D), tarihsel modellere uygun olarak artabileceği konusunda uyarıyor. BTC.D’nin yükselmesi, düşüş eğilimli bir piyasa senaryosunda altcoin’lerin Bitcoin’e kıyasla daha hızlı değer kaybettiği anlamına gelir.

Cowen’ın görüşüne göre, Fed’in faiz indirimlerini ertelemesi, geçmiş piyasa döngülerinde gözlemlenen modellere uygun olarak, altcoin’ler için uzun bir düşüş dönemine işaret eder. Bu eğilim, belirsiz para politikası ortamında Bitcoin’in değer kazanırken altcoin’lerin değer kaybetmesiyle tetiklenecektir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar İsmet KAÇMAZ hakkında :

27 yaşındayım ve İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunuyum. Bitcoin'e 2017 yılında küçük bir yatırım ile başladım. Kripto paralar ve blockchain teknolojileri üzerine araştırma yapmaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?