Kasım 2, 2022

Fed Faiz Kararını Açıkladı! Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?


Son güncellenme : 07.11.2022 - 17:32

Küresel piyasalarının gözü bugün ABD Merkez Bankası’ndan (FED) gelecek faiz kararındaydı. Karar öncesinde kripto para piyasalarında da büyük bir sessizlik vardı. Nihayetinde birçok piyasa uzmanının da tahmin ettiği gibi Fed, federal fonlama faiz oranını art arda dördüncü kez 75 baz puan artırdı. Bu gelişme Bitcoin fiyatında volatiliteye neden oldu.

Bitcoin (BTC) fiyatı, keskin bir şekilde yükselmeden önce Bitstamp borsasında 20.210 dolara kadar düştü. Fed’in faiz açıklamasının ardından başlangıçta keskin bir düşüş yaşayan Bitcoin, yavaş yavaş toparlandı ve duyurudan hemen sonra, yaklaşık 20.400 dolardan 20.600 dolara yükseldi. CoinMarketCap’e göre, BTC fiyatı şu anda 24 saat içinde %1.20 artışla 20.694,54 dolar seviyesinde bulunuyor.

Cardano (ADA), XRP, Shiba Inu (SHIB) ve diğer altcoin’ler, lider kripto para birimini takip ediyor. Ancak merkez bankası, ileriye doğru faiz artırımı konusunda potansiyel olarak daha yavaş bir tempoya işaret etti.

FED faiz kararı Bitcoin'i nasıl etkiledi?

Bunların yanında Arca araştırma başkan yardımcısı Nick Hotz karara ilişkin şöyle bir değerlendirmede bulundu:

“Enflasyon yapışkan ve yüksek olmaya devam ediyor, bu nedenle faiz artışları devam edecek, ancak artışın hızı yavaşlayacak […] Fed’in (para politikasında) gevşeyeceğine dair herhangi bir işaret, dijital varlıklar için kısa vadede yükseliş belirtisi olarak kabul edilecektir”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinGape

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?