Haziran 10, 2024

Fed Beklenen Faiz Kararını Bu Hafta Açıklayacak: Bitcoin Fiyatını Ne Bekliyor?


Bu hafta, ABD Federal Rezervi’nin faiz oranı kararlarını açıklayacak olması nedeniyle Bitcoin ve kripto para piyasası için kritik bir dönem olması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta 71.000 dolar seviyesini koruyamayan BTC, şu an itibarıyla 69.500 dolar civarında seyrediyor.

Fed Faiz İndirimlerinde Ne Bekleniyor?

Geçtiğimiz hafta Kanada Merkez Bankası ve Avrupa Birliği, parasal gevşemeye yönelerek faiz oranlarını düşürme kararı aldı. Ancak, birçok piyasa analisti ABD Federal Rezervi‘nin benzer bir adım atmasını beklemediğini açıkladı.

Federal Rezerv’in politika belirleme komitesinin Çarşamba günü iki günlük toplantısını tamamladığında, etkili federal fon oranını mevcut aralık olan %5,25-5,50 seviyesinde tutması oldukça olası. Bu oran, Temmuz ayından bu yana, enflasyonu düşürmeye yönelik baskıyı devam ettirmek amacıyla 23 yılın en yüksek seviyesinde tutulmaya devam ediliyor.

CME Group’un FedWatch Tool’a göre, trader’lar en erken faiz indiriminin Eylül ayında gerçekleşmesi yönünde bir beklentiye sahip. Trader’lar, Eylül ayı faiz indirimi beklentilerini Cuma günü %50,8’e düşürdü; bu oran bir önceki gün %68,7 seviyesindeydi. Bu değişim, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Mayıs ayında işgücü piyasasının beklenenden daha güçlü olduğunu gösteren raporunun ardından geldi; bu da ücretlerin ve iş büyümesinin enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabileceğini gösteriyor.

Bitcoin Fiyat Hareketinde Neler Olabilir?

Kripto para analisti Ali Martinez, Bitcoin fiyatında önemli bir artış potansiyeli öngörerek 89.200 dolar seviyesinde yerel bir zirve belirledi. Martinez, HTX Global’de Bitcoin Alıcı Satıcı Oranı’nın etkileyici bir şekilde 730 seviyesine yükseldiğini vurguladı.

bitcoin fiyatı fed'in faiz kararına ne tepki verecek

Bu büyük alım baskısı, güçlü bir yükseliş eğilimini yansıtıyor ve Bitcoin fiyatının yakın gelecekte güçlü bir yukarı yönlü hareket yaşayabileceğini gösteriyor.

Martinez’e göre, Bitcoin ağındaki günlük aktif adres sayısı 5 Mart’ta başlayan düşüş trendini kırarak son 24 saat içinde 765.480 aktif Bitcoin adresine ulaştı. Bu ağ etkinliğindeki artış, mevcut Bitcoin boğa koşusunun devam etme olasılığını işaret eden olumlu bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?