FED Başkan Yardımcısı Dijital Dolar Konusunda Endişelerini Dile Getirdi

0
  • Fed Başkanı Randal Quarles, dijital para kavramına şüpheyle yaklaşıyor. Ve altının daha sağlam bir yatırım olduğunu iddia ediyor.

Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, dijital dolar kavramı hakkında ciddi çekinceleri olduğunu dile getirdi. Başkan Yardımcısı, bu konudaki olumlu argümanların çoğunu reddediyor.

“CBDC savunucuları tarafından gündeme getirilen argümana göre, bir Federal Rezerv CBDC’sinin; masrafları, bankalara olan güven eksikliği veya başka nedenlerle şu anda banka hesabı tutmayan kişiler için dijital ödemelere erişimi iyileştireceğidir. Bu değerli bir hedeftir. (…) Bununla birlikte ben bir CBDC’nin finansal kapsayıcılığı artırmak için en iyi, hatta en iyi olmayı bırakın etkili bir yöntem olduğuna ikna olmaktan çok uzağım.”

Quarles’a göre, böyle bir yaklaşım potansiyel risklerle doludur. Başkan Yardımcısı’nın görüşleri, Fed’in dijital doların olasılıkları hakkında uzun zamandır beklenen yaz raporunun arkasında geldi.

Fed raporuna rağmen Quarles, CBDC ile ilgili noktaların çoğunun belirsiz ve hatta riskli olduğuna inanıyor.

Dijital para birimlerinin ortaya çıkmasının, çoğu vatandaşın geleneksel bankaları terk etmeye zorlayacağına olan inancını yineliyor.

“Birincisi, bir Federal Rezerv CBDC’si, şu anda hanelerin ve işletmelerin kredi ihtiyaçlarını desteklemek için mevduata dayanan bankacılık sistemimizin yapısı için önemli zorluklar yaratabilir. Federal Rezerv’in genel kamuya baskın para sağlayıcı olarak ticari bankaları değiştirdiği bir düzenleme, kredi kullanılabilirliğini kısıtlayabilir, ekonomiyi temelden değiştirebilir ve halkı bir dizi beklenmedik ve istenmeyen sonuçlara maruz bırakabilir.”

Başkan yardımcısı, bankacılık rekabetinden kazanç sağlayan tüketicilerin, bu karar sonucu önemli kayıplarla karşı karşıya kalacağına da değindi.

Muhtemel riskler arasında Quarles, güvenlik konusunu da vurguladı. Ona göre siber saldırılara ve dolandırıcılığa karşı koruyucu bir sistem kurmak çok zor.

Son olarak Başkan Yardımcısı bu durumun maliyetine değindi. Quarles’a göre, bu Fed girişimi muazzam maliyetlerle yüklü ve neredeyse kesin olarak Kongre müdahalesiyle sonuçlanacak.

Ayrıca altın ve Bitcoin arasındaki rekabet hakkındaki düşüncelerini paylaşan Quarles, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin spekülatif ve riskli yatırımlar olarak kalacağını, ancak buna karşılık altının bu konuda amacına uygun ve güvenilir olmaya devam edeceğini belirtti.

Quarles, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ABD’nin ödeme sistemi için önemli bir tehdit oluşturmayacağına olan güvenini de dile getirdi. Fed Başkan Yardımcısı, şu anda hiçbir şeyin dolar için tehdit oluşturmayacağından emin.

 

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın