FCA’in Uyarısına Göre, Genç Yatırımcılar “Daha Büyük” Riskler Alıyor!

Birleşik Krallık tabanlı finansal gözlemci şirketi, genç yatırımcıların kripto para birimleri ve dövizlere, yüksek risk teşkil eden yatırımlarda bulunduğunu belirtti.

Mali Tutum Otoritesi’nin (FCA) araştırmasında, konu riskli yatırımlara geldiğinde yeni, genç ve çeşitli bir grubun olduğu gözlerden kaçmadı. Bu durum yeni yatırım uygulamalarının sunduğu erişilebilirlikten ötürü ön plana çıkmakta.

Mali Tutum Otoritesi’nin bulgularına göre bu yüksek riskli durumlar, kişilerin ihtiyaçlarına her daim uygun olmuyor. Yüzde 59’luk bir kesim, önemli bir yatırım kaybının gelecekteki yaşam tarzı üzerinde temel etkiye sahip olabileceğini söylemekte.

Araştırmaya göre yatırım yapmanın heyecanını yaşayan pek çok yatırımcı için durum, yatırım yaptıkları şirketlere dair sahiplik duygusundan ibaret. Ayrıca yatırımların ardındaki sosyal faktörler de temel nedenler olarak göze çarpmakta.

FCA’e göre yeni kitlenin özellikleri ise şöyle:

“Yatırımcı, kadın, 40 yaş altında afro amerikan, Asyalı ya da etkin azınlık geçmişine sahip olmaya daha çok meyilli kişiler olabilir.”

Genç yatırımcıların düşük finansal esnekliğe sahip olabileceği belirtildi ve bu durumun, genç yatırımcılar için savunmasızlık durumunu beraberinde getirebileceği de eklendi.

FCA’de tüketici ve rekabet alanlarında yönetici olan Sheldon Mills, “Yatırımların çoğu, pazardaki çoğu kişinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak bazı yatırımcıların kendine uygun olma olasılığı düşük olan ürünlere yatırım yapmasından endişe duyuyoruz. Bu durumu reklamlar ya da kuvvetli satış taktikleri sayesinde gerçekleştirebiliyorlar.” dedi.

Sözlerine de şöyle devam etti: “Bu araştırma bizlere tüketiciyi teşvik eden şey konusunda yardım etti. Bu sayede zarar kampanyalarımız sayesinde tüketicilere buradaki risklere dair daha fazla bilgi verebiliriz.”

Kaynak : FStech


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.