Aralık 10, 2022

FatMan ve FTX, İki Altcoin Çöküşünden mi Sorumlu?

Twitter fenomeni FatMan, Sam Bankman-Fried tarafından Terra ve Do Kwon’u kötülemesi için tutulmuş olabilir.

Yayınlanan raporlara göre ABD’li savcılar FTX‘in kurucusu Sam Bankman-Fried’ı iki kripto parayı manipüle edip etmediğini soruşturuyor. SBF’in, FTX ve Alameda Research lehine fayda sağlamak amacıyla TerraUSD ve LUNA fiyatını manipüle edip etmediğini soruşturuyor.

TerraForm Labs Fiyaskosu Planlı mıydı?

İddialara göre bu manipülasyon yalnızca varlık satışı ve yanlış söylentiler ile yayılmamış olabilir. Bu konudaki en güçlü iddia ise SBF’in Terra çöküşünü tetiklemesi için birisini işe aldığı iddiası.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Twitter’da @fatmanterra ismiyle tanınan profil, defalarca Terra’ya karşı konuşarak, tüm suçu Do Kwon ve ekibi Terraform Labs’a yükledi. Aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen FatMan’in kim olduğu bir muamma.

FatMan ilk olarak Do Kwon’un TerraUSD (UST) fiyatının değerini kaybetmesi konusunda kanıtları olduğunu iddia etmişti.

Birçok kişi kanıtlarının diğer topluluk üyeleri tarafından çürütüldüğünü iddia etse de, FatMan görüşlerine bağlı kaldı.

Kendi kendini “kripto para ve finans araştırmacısı” ilan eden anonim profil, SBF’nin Mayıs 2022’deki UST fiyaskosunda rol oynadığı iddialarını bile reddetti. FatMan’e göre tem sorumlu TerraForm Labs‘in ta kendisi çünkü 450 milyon dolarlık UST’yi piyasaya sürerek ‘nihai ölümü’ gerçekleştirdi.

Terra kurucusu Do Kwon, Genesis Trading’in kötü şöhretli ticareti gerçekleştirmek için stabilcoin’in depeginden önce Bankman-Fried’in Alameda Research’üne yaklaşık 1 milyar dolar UST sağladığına inanıyor.

“GenesisTrading’in çöküşten kısa bir süre önce SBF’e 1 milyar dolarlık UST sağlayıp sağlamağını açıklaması gerekiyor. UST’nin Şubat 2021’de yaşadığı büyük para birimi daralması Alameda tarafından başlatıldı. Karanlıkta yapılanlar gün ışığına çıkacaktır.”

Çarşamba günü Times’a yaptığı açıklamada Bankman-Fried, herhangi bir “piyasa manipülasyonundan” haberdar olmadığını ve kesinlikle herhangi bir piyasa manipülasyonuna girişmeyi planlamadığını söyledi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.