Faizlerin Yükseldiği Bir Dünyada Yatırım Yapmak – Nasıl Bir Strateji Kurulmalı?


Son güncellenme : 26.10.2022 - 17:28

Son zamanlarda gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının faiz artışlarına devam ettiğini görebiliyoruz. Gelişmiş ülke merkez bankalarından da yine benzer sinyaller mevcut. Peki, faizlerin arttığı bir dünyada bizi neler bekliyor? Hangi yatırım enstrümanları bu dönemde daha karlı olur ve nasıl bir strateji izlenmeli? İşte, bu sorulara cevap arayacağız.

Faizlerin düşük seyrettiği ve genişlemeci bir politikanın benimsendiği bir dünyada yatırım yapmak oldukça stressiz. Ancak, son zamanlarda faizler gündeme gelince piyasaların davranışları değişti. Gelişmekte olan ülkeler faiz artışlarına devam ederken gelişmiş ülke merkez bankalarından önemli mesajlar geliyor.

FED tarafından Mart ayında beklenen bir faiz artışı mevcut. Bununla da kalmayıp 2022 boyunca kimine göre 7 kimine göre de 4 faiz artışı bekleniyor. Özellikle son açıklanan enflasyon verisiyle beraber (%7.5) Mart’taki faiz artışının 50 baz puan olması olasılığı %57 seviyesinin üzerine yükseldi. Yani, ilk etapta sert bir artış bizleri bekliyor olabilir.

FED faiz artışı

Diğer taraftan ECB (Avrupa Merkez Bankası) tarafında da sert söylemler baş gösteriyor. Bu yılın içerisinde faiz artışlarının başlaması muhtemel. Özellikle son yapılan açıklamalar ile birlikte Japon Yeni/Euro paritesinde aşağı yönlü bir hareket gözlemledik. Güçlenen Euro sayesinde parite tekrardan turuncu destek seviyesine dokundu.

Japonya Yeni ile Euro analizi

Hangi Yatırım araçları İyi performans sergiler?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, fiat para birimlerinde genel bir güçlenme mevcut. Bu da finansal piyasalarda negatif bir etki yaratıyor. Özellikle yükselen faizler hızını kaybeden ve yavaşlayan bir ekonomiye işaret ediyor. Hisse senetleri bu sebeple negatif ayrışıyor. Çünkü yavaşlayan bir ekonomi firmalar için düşük karlılık demek.

Diğer taraftan yükselen faizler diğer yatırım araçları için birer fırsat maliyeti yaratıyor. Faizler risksiz getiri olarak bilindiği için diğer yatırım araçlarına rakip oluyorlar. Bu da diğer yatırım araçları için negatif bir durum.

DXY grafiği

Ancak, faizlerin artmasıyla beraber piyasalar için asıl riski düşük enflasyon oluşturuyor. Çünkü faizlerin enfasyonu baskılayıcı bir yapısı var. Ve enflasyonun da sizi finansal piyasalara sürükleyen temel etken olduğunu göz önünde bulunduralım. Mesela, Türkiye’de yüksek enflasyon mevcut. TÜİK verilerine göre yıllık %48 civarında ENAG’a göre ise %100’ün üzerinde bir yıllık enflasyon mevcut. Böyle bir durumda insanlar birikimlerini korumak için finansal piyasalarda büyük riskler almaya açık oluyorlar.

ABD Endeskleri

İşte faizlerin yükselmesinin kötü tarafını bu oluşturuyor. Özellikle, son zamanlarda ABD endekslerinde yeni yükseliş hareketleri gelmiyor. Yatay bir hareket söz konusu. Ciddi bir ivme kaybı mevcut. Bu da aşağıya olan yeni bir trendin oluşabileceğini gösteriyor. Yani, 2022 yılı içerisinde düşüş beklentim var. Henüz endeksler zirveye yakın seyrediyor ve bir market crash yaşanmış değil. Yani, zirveden aşağıya sert bir düşüş beklentim mevcut. Ancak, buradaki düşüş bütün bir 2022 yılı boyunca devam edecek şeklinde değil. Yani, 2022 yılı içerisinde ara ara sert düşüşler bekliyorum. İşte, bu ciddi bir risk oluşturuyor.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar için de bu durum negatif. Faizlerin artması riskli varlıklar olan kripto varlıkları da negatif etkileyecektir. Özellikle, ABD endeksleriyle olan korelasyonu da göz önünde bulundurursak 2022 yılı kripto varlılar için negatif gibi görünüyor. Ve yukarıda bahsettiğim sert düşüşler kripto piyasasını da etkileyecektir. Bu sebeple sürekli malda olmak yerine daha çok gir-çık kovalanmalı. Çünkü bu gibi sert düşüşlere altcoinlerde yakalanmanız durumunda %50’den fazla zarar yazmanız mümkün.

2022 yılında kripto varlıklardan daha yatay bir takım hareketler bekliyorum. Ancak kripto piyasası çok oynak olduğu için hala ciddi karlılıklar vaat ediyor. Ancak, Bitcoin’in enflasyon için bir korunma oluşturmadığını görebiliyoruz. Bu mesele önemli. Çünkü, ne kadar merkez bankaları faizlerde artışa gitseler de politikalarının ekonomiyi etkilemesi zaman alacak. Bu da 2022 yılı için yüksek faizin yanı sıra yüksek enflasyon da demek.

Faizler gündeme gelirken hala piyasalarda ciddi çöküşler görmememizin sebebi enflasyonun güçlü durması. Güçlü enflasyon 2022 yılında bir süre daha piyasaları rahatlatacaktır. Ancak, bu yılın ortalarına doğru piyasalarda sert satışlar gözlemleyebiliriz.

2022 Yılında Güçlü Altın!

Buradaki püf nokta şu: Eğer ABD enflasyonu 2022 yılı boyunca yükselmeye devam eder yada yükselmese bile yüksek kalmaya devam ederse altın tarafında güçlü bir duruş görebiliriz. Çünkü, yüksek enflasyon için altın tarafındaki pozisyonların korunacağını düşünüyorum. Ve tabi, ABD enflasyonu da bana göre 2022 boyunca yüksek kalacak ve 2023 yılında risk olmaktan çıkacak. Bu sebeple 2022 yılı için altının ons tarafında 2.000$ seviyelerini tekrar görebiliriz.

Dolar altın analizi

Özelikle, son gelen ABD enflasyonu ve Rusya-Ukrayna gerginliği altın tarafında sıkışan üçgenin kırılmasına sebep oldu. Pozitif bir kırılma yukarı yönlü bir hareket başlatmış görünüyor. Gram tarafında ise TCMB’nin Nisan sonrasında faiz indirimlerine devam etmesi yukarı yönlü hareketi güçlendirebilir. Bu sebeple, 2022 yılı için altın hala pozitif görünüyor.

2022 yılı art arda faiz artışlarının geleceği bir yıl olacak. Dolayısıyla, piyasalar da kıpır kıpır bir vaziyette olacaktır. Yani, boş yolda sürekli gaza basmak değil, trafikte sürekli dur-kalk yapmak zorunda kalabiliriz. Her zaman dediğim gibi, sürekli malda olmak yerine doğru zamanları beklemek ve olabildiğince zarardan kaçmak bu dönemde çok önemli.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Furkan Bozkurt hakkında :

İstanbul Bilgi üniversitesi öğrencisiyim. Önceleri merak ederek başladığım kripto para ve finans konularını hala severek takip ediyorum. Bu alanda elde ettiğim bilgileri ve yaptığım çalışmaları paylaşmaktan keyif duyuyorum. Yaptığım detaylı piyasa analizlerini twitter hesabımdan paylaşıyorum. Beni takip ederek piyasayı daha yakından izleyebilirsiniz.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?