Faizlerin Yükseldiği Bir Dünyada Yatırım Yapmak – Nasıl Bir Strateji Kurulmalı?

0
Faizlerin Yükseldiği Bir Dünyada Yatırım Yapmak - Nasıl Bir Strateji Kurulmalı?

Son zamanlarda gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının faiz artışlarına devam ettiğini görebiliyoruz. Gelişmiş ülke merkez bankalarından da yine benzer sinyaller mevcut. Peki, faizlerin arttığı bir dünyada bizi neler bekliyor? Hangi yatırım enstrümanları bu dönemde daha karlı olur ve nasıl bir strateji izlenmeli? İşte, bu sorulara cevap arayacağız.

Faizlerin düşük seyrettiği ve genişlemeci bir politikanın benimsendiği bir dünyada yatırım yapmak oldukça stressiz. Ancak, son zamanlarda faizler gündeme gelince piyasaların davranışları değişti. Gelişmekte olan ülkeler faiz artışlarına devam ederken gelişmiş ülke merkez bankalarından önemli mesajlar geliyor.

FED tarafından Mart ayında beklenen bir faiz artışı mevcut. Bununla da kalmayıp 2022 boyunca kimine göre 7 kimine göre de 4 faiz artışı bekleniyor. Özellikle son açıklanan enflasyon verisiyle beraber (%7.5) Mart’taki faiz artışının 50 baz puan olması olasılığı %57 seviyesinin üzerine yükseldi. Yani, ilk etapta sert bir artış bizleri bekliyor olabilir.

FED faiz artışı

Diğer taraftan ECB (Avrupa Merkez Bankası) tarafında da sert söylemler baş gösteriyor. Bu yılın içerisinde faiz artışlarının başlaması muhtemel. Özellikle son yapılan açıklamalar ile birlikte Japon Yeni/Euro paritesinde aşağı yönlü bir hareket gözlemledik. Güçlenen Euro sayesinde parite tekrardan turuncu destek seviyesine dokundu.

Japonya Yeni ile Euro analizi

Hangi Yatırım araçları İyi performans sergiler?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, fiat para birimlerinde genel bir güçlenme mevcut. Bu da finansal piyasalarda negatif bir etki yaratıyor. Özellikle yükselen faizler hızını kaybeden ve yavaşlayan bir ekonomiye işaret ediyor. Hisse senetleri bu sebeple negatif ayrışıyor. Çünkü yavaşlayan bir ekonomi firmalar için düşük karlılık demek.

Diğer taraftan yükselen faizler diğer yatırım araçları için birer fırsat maliyeti yaratıyor. Faizler risksiz getiri olarak bilindiği için diğer yatırım araçlarına rakip oluyorlar. Bu da diğer yatırım araçları için negatif bir durum.

DXY grafiği

Ancak, faizlerin artmasıyla beraber piyasalar için asıl riski düşük enflasyon oluşturuyor. Çünkü faizlerin enfasyonu baskılayıcı bir yapısı var. Ve enflasyonun da sizi finansal piyasalara sürükleyen temel etken olduğunu göz önünde bulunduralım. Mesela, Türkiye’de yüksek enflasyon mevcut. TÜİK verilerine göre yıllık %48 civarında ENAG’a göre ise %100’ün üzerinde bir yıllık enflasyon mevcut. Böyle bir durumda insanlar birikimlerini korumak için finansal piyasalarda büyük riskler almaya açık oluyorlar.

ABD Endeskleri

İşte faizlerin yükselmesinin kötü tarafını bu oluşturuyor. Özellikle, son zamanlarda ABD endekslerinde yeni yükseliş hareketleri gelmiyor. Yatay bir hareket söz konusu. Ciddi bir ivme kaybı mevcut. Bu da aşağıya olan yeni bir trendin oluşabileceğini gösteriyor. Yani, 2022 yılı içerisinde düşüş beklentim var. Henüz endeksler zirveye yakın seyrediyor ve bir market crash yaşanmış değil. Yani, zirveden aşağıya sert bir düşüş beklentim mevcut. Ancak, buradaki düşüş bütün bir 2022 yılı boyunca devam edecek şeklinde değil. Yani, 2022 yılı içerisinde ara ara sert düşüşler bekliyorum. İşte, bu ciddi bir risk oluşturuyor.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar için de bu durum negatif. Faizlerin artması riskli varlıklar olan kripto varlıkları da negatif etkileyecektir. Özellikle, ABD endeksleriyle olan korelasyonu da göz önünde bulundurursak 2022 yılı kripto varlılar için negatif gibi görünüyor. Ve yukarıda bahsettiğim sert düşüşler kripto piyasasını da etkileyecektir. Bu sebeple sürekli malda olmak yerine daha çok gir-çık kovalanmalı. Çünkü bu gibi sert düşüşlere altcoinlerde yakalanmanız durumunda %50’den fazla zarar yazmanız mümkün.

2022 yılında kripto varlıklardan daha yatay bir takım hareketler bekliyorum. Ancak kripto piyasası çok oynak olduğu için hala ciddi karlılıklar vaat ediyor. Ancak, Bitcoin’in enflasyon için bir korunma oluşturmadığını görebiliyoruz. Bu mesele önemli. Çünkü, ne kadar merkez bankaları faizlerde artışa gitseler de politikalarının ekonomiyi etkilemesi zaman alacak. Bu da 2022 yılı için yüksek faizin yanı sıra yüksek enflasyon da demek.

Faizler gündeme gelirken hala piyasalarda ciddi çöküşler görmememizin sebebi enflasyonun güçlü durması. Güçlü enflasyon 2022 yılında bir süre daha piyasaları rahatlatacaktır. Ancak, bu yılın ortalarına doğru piyasalarda sert satışlar gözlemleyebiliriz.

2022 Yılında Güçlü Altın!

Buradaki püf nokta şu: Eğer ABD enflasyonu 2022 yılı boyunca yükselmeye devam eder yada yükselmese bile yüksek kalmaya devam ederse altın tarafında güçlü bir duruş görebiliriz. Çünkü, yüksek enflasyon için altın tarafındaki pozisyonların korunacağını düşünüyorum. Ve tabi, ABD enflasyonu da bana göre 2022 boyunca yüksek kalacak ve 2023 yılında risk olmaktan çıkacak. Bu sebeple 2022 yılı için altının ons tarafında 2.000$ seviyelerini tekrar görebiliriz.

Dolar altın analizi

Özelikle, son gelen ABD enflasyonu ve Rusya-Ukrayna gerginliği altın tarafında sıkışan üçgenin kırılmasına sebep oldu. Pozitif bir kırılma yukarı yönlü bir hareket başlatmış görünüyor. Gram tarafında ise TCMB’nin Nisan sonrasında faiz indirimlerine devam etmesi yukarı yönlü hareketi güçlendirebilir. Bu sebeple, 2022 yılı için altın hala pozitif görünüyor.

2022 yılı art arda faiz artışlarının geleceği bir yıl olacak. Dolayısıyla, piyasalar da kıpır kıpır bir vaziyette olacaktır. Yani, boş yolda sürekli gaza basmak değil, trafikte sürekli dur-kalk yapmak zorunda kalabiliriz. Her zaman dediğim gibi, sürekli malda olmak yerine doğru zamanları beklemek ve olabildiğince zarardan kaçmak bu dönemde çok önemli.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın