Ocak 26, 2022

Facebook’un Kripto Projesi Diem’den Üzücü Haber!

Düzenleyici baskılar, Facebook’un bir zamanlar büyük bir azimle başlattığı Diem kripto para projesini durdurdu.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, eskiden Libra olarak bilinen girişim, şimdi varlıklarını nakde dönüştürerek yatırımcılarına geri ödeme yapmayı planlıyor. Çok büyük beklentilerle başlatılan Diem, şu anda fikri mülkiyetini satmak ve kalan değeri kullanmak için en iyi yaklaşımın ne olabileceği hakkında yatırım bankalarıyla görüşüyor.

Diem’in fikri mülkiyetinin potansiyel alıcılar veya projenin arkasındaki mühendisler tarafından nasıl değerlendirileceği net değil. Bloomberg’e göre görüşmeler henüz erken aşamada ve alıcı garantisi yok.

2019’da Facebook (şimdi Meta) tarafından duyurulan iddialı bir girişim olan Diem, dijital bir para birimi olarak faaliyet gösterecek ve ABD doları ile hükümetler tarafından yönetilen diğer yabancı para birimlerine bir alternatif olacaktı.

Ancak düzenleyiciler arasında finansal istikrarı bozabileceği ve kullanıcı gizliliğinden kaçınabileceği endişeleri nedeniyle Facebook, yalnızca dolar destekli tek bir coin olarak piyasaya sürüleceğini söyledi.

CEO Mark Zuckerberg, Ekim 2019’da ABD Kongre’sine ifade verdi ve Diem’in yalnızca tam ABD düzenleyici onayı aldıktan sonra piyasaya sürüleceğini söyledi. Ancak, Mastercard, Visa ve PayPal gibi önde gelen destekçileri olmasına rağmen, stablecoin projesi defalarca düzenleyici radara takıldı.

Diem Derneği, kripto bankası Silvergate Capital ile stablecoin’ini çıkarmak için anlaştı, ancak Federal Rezerv’in nihai çabaları engellediğini bildirdi. Kaynakların Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre, Fed yetkilileri Diem savunucularına plandan rahatsız olduklarını ve devam etmesine izin veremeyeceğini söyledi.

Kaynak : Markets Insider


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.