Haziran 17, 2019

Facebook’un Kripto Parasının Yarın Gerçekleşecek Tanıtımı İçin Bilmeniz Gerekenler


Facebook sır projesi; kendi kripto para oluşumunu bir yılı aşkın bir süredir inşa ediyor. Proje, önde gelen şirketlerin bir kısmının ödemeler, perakende satış ve teknoloji alanlarında desteğini almayı başardı.

WSJ’ye göre, Facebook, 18 Haziran’da ayarlanan ve yaklaşmakta olan kripto para tanıtımı için bir düzineden fazla şirketin desteğini aldı. Bu şirketler Visa ve Mastercard gibi büyük finans kuruluşlarını ve PayPal, Uber, Stripe ve Booking.com gibi internet kuruluşlarını içermektedir. Her biri paranın gelişimini finanse etmek için yaklaşık 10 milyon dolar yatırım yapacak ve dijital parayı Facebook’tan bağımsız olarak yönetecek bağımsız bir konsorsiyumun bir parçası olacak.

Kripto para, bir ödeme veya müzakere sürecinde fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan tutarsızlıkları ve komplikasyonları önlemek için sabit bir fiyata sahip olacak şekilde tasarlanmış bir token olacak. Facebook, 1 milyar dolarlık çoklu uluslararası fiyat para sepeti ve koin fiyatını sabitlemek için sermayeye katkıda bulunan finansal kuruluşlarla konuştu. Sosyal medya behemoth, stabilcoinin piyasaya sürülmesini onaylamak için çeşitli ülkelerle birlikte çalışıyor.

Bitcoin gibi geleneksel kripto para birimlerinin aksine, Facebook’un kripto parası, merkezi olmayan bir blockchain ağı yerine merkezi bir yöntem olacak. Bunun anlamı şu ki kripto para, halktan ziyade seçmeli bir grup tarafından kontrol edilir olacak.

İnternette uzmanlar, sosyal medya devinin neredeyse bir yıl önce blockchain’i aramaya başladığını bildirdiğinde yani Mayıs 2018’de Facebook kripto parasının raporlarını yayına başlamıştı. Facebook daha sonra Messenger uygulamasının başkan yardımcısı ve Coinbase yönetim kurulunun bir üyesi olan David Marcus’un blokaj çabalarına öncülük edeceğini açıkladı. Marcus’un atanmasından önce, Facebook’un kurumsal geliştirme ekibinin bir üyesi olan Morgan Beller blockchain okuyan tek çalışandı.

O zamandan beri, Facebook projeyi genişletti ve şirketin blockchain dünyasına attığı her adımda bir stabil koin konuşması arttı. Gözler şu anda 18 Haziran tarihine çevrilmiş durumda.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?