Facebook’un Kripto Parasında Değişiklik: Libra İsmi “Diem” Oldu

Facebook’un Libra kripto para birimi projesi stratejik bir hareketle “Diem” olarak yeniden isimlendirildi. Diem Birliği isim değişikliğini 1 Aralık 2020’de internet sitesinde duyurdu.

Diem Daha Olgun

Bilindiği üzere proje, başlangıcından bu yana, Facebook’un doğrudan katılımı nedeniyle düzenleyiciler tarafından ağır şekilde eleştirildi. Yetkililer, ağın yasa dışı faaliyetler ve terörizmin finansmanı için kötüye kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Şu an ise, proje kendisini geçmiş düzenleyici sorunlarından uzaklaştırmaya çalışıyor.

Açıklamada Diem Birliği CEO’su Stuart A. Levey, yeniden isimlendirmenin, olgunluğu ve düzenleyicilerin taleplerine uygunluğu gösterdiğini söyledi. Levey, grubun “projenin büyüyen olgunluğunu ve bağımsızlığını gösteren yeni bir isim olan Diem’i tanıtmaktan heyecan duyduğunu” ekledi. Diem ayrıca ekibine, düzenlemelere uymak ve düzenleyicilerle çalışmak için daha iyi bir konuma getireceğini umduğu birkaç yeni üye atadı. Levey ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Artık gitgide daha özerk bir kuruluş haline gelmeye başladık ve bence regülatörler bu durumdan hoşnutlar. Regülatörler bizim gibi kuruluşların kendi kararlarını kendi başlarına alabilecek kadar güçlü olmasını bekliyor ve bu kuruluşları yöneten kişilerin işinin ehli isimler olmalarını istiyorlar. Libra projesinin ismini Diem olarak değiştirmemizin sebeplerinden biri de budur.”

Diem geçmişte bir dizi farklı ticari isimle anıldı. Proje, 2019 ortalarında Libra olarak resmen başlatılmadan önce, “Globalcoin” ve “Facebook Coin” olarak biliniyordu. Grup ayrıca bu Mayıs ayında Calibra cüzdanını “Novi” olarak yeniden isimlendirdi.

Söz konusu gelişme, grubun 2021’in başlarında USD bazlı sabit bir coin piyasaya sürmeyi planladığını açıklamasından birkaç gün sonra geldi. Geçtiğimiz günlerde, Facebook’un dijital parasının 2021’de hayata geçeceğini bildirmiştik. Şirketin İsviçre finansal regülasyon kurumu FINMA’dan onay beklediği söyleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.