Mayıs 26, 2020

Facebook’un Dijital Para Projesi’nde Büyük Değişiklik!


Son güncellenme : 26.05.2020 - 14:38

Facebook’un dijital para birimi projesi hala devam ediyor, ancak şimdi yeni bir adla ilerleyecek: Novi.

Sosyal ağ, geçen Haziran ayında Libra adlı yeni kripto para birimini başlatmayı planladığını açıkladı. Fikir, farklı ülkelerde bir banka hesabı kullanmadan çevrimiçi ödemeleri uygun fiyatlı ve güvenli bir şekilde kolaylaştıracak bir dijital ödeme sistemini amaçlıyordu.

İlk etapta 28 grup, destekçileri olma ve bu yeni teknolojiyi Uber ve Spotify da dahil olmak üzere hizmetlerine entegre etme sözü verdi. Fakat G7’nin güvenli olana kadar devam etmemesi gerektiğini bildirmesi ve Visa, Mastercard, eBay ve Stripe gibi isimlerin Libra Birliği’nden çekilmesi gibi sorunlara yol açtı.

Geçen ay Facebook, düzenleyici onayı sağlamak amacıyla Libra için planlarında değişikliğe gideceğini duyurdu. Bu doğrultuda Libra, birden çok para biriminin değerine dayalı tek bir dijital para sunacak olan orijinal planı yerine, bireysel ulusal para birimlerine bağlanacak ve küresel düzenleyiciler tarafından denetlenecek hale getirildi.

Libra için bu yeni planların bir parçası olarak, Calibra ismi yerini Novi’ye devretti. Libra Ağı, Novi için planların değişmediğini belirtti. Yani yine kullanıcılar bunu para göndermek ve almak için bağımsız bir uygulama olarak kullanacak, en basit haliyle bir dijital cüzdan görevi üstlenecek. Aynı şekilde Facebook’un Messenger ve WhatsApp gibi diğer uygulamalarında kullanabilecek, bunlarda bir değişiklik söz konusu değil.

Novi’deki operasyon başkanı Laura Morgan Walsh şunları söyledi: “Novi’de paranın dünya çapında daha özgürce hareket etmesini sağlamak ve insanların uygun fiyatlı finansal hizmetlere erişmesine yardımcı olmak için çabalıyoruz.”

Novi, bu yaz başlayacaktı, ancak The Information’ın daha önceki raporlarına göre, bunun Ekim ayında olması daha muhtemel. Proje, sorunlar ve gecikmelerle doluydu, ancak bu sorunlara rağmen Facebook hala dijital para geliştirme sürecine hız kesmeden devam ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?