Aralık 8, 2020

Facebook’un Dijital Para Çilesi Bitmiyor!


Facebook’un kısa süre önce yeniden adlandırılan kripto para birimi projesi, yeni adı Diem nedeniyle bir davayla karşılaşabilir. Düzenleyici sorunlarıyla mücadele eden Facebook, yeniden bir sorunla gündeme geldi. Detaylar haberimizde.

Devasa sosyal medya, umutsuzca olumsuz gelişmelerden kaçınmaya çalışırken bile tartışmalara yol açmaya devam ediyor. Facebook’un Libra adını Diem (Latince’de “gün” anlamına geliyor) olarak değiştirmesinden sadece bir hafta sonra, şirket aynı adı taşıyan Londra merkezli bir fintech uygulamasıyla bir davada karşı karşıya gelebilir.

Hatırlarsanız geçen hafta Facebook’un gelecekteki kripto para biriminin adını, yolundaki tüm düzenleyici engellerden kaçmak için değiştirdiğini bildirmiştik. Ancak, projenin arkasındaki Birlik (yine) yanlış adı seçmiş gibi görünüyor.

Yakın tarihli bir rapora göre, Diem ile aynı adı taşıyan bir finansal uygulama Facebook ve ortaklarını kopyalama sebebiyle dava etmekle tehdit etti. Söz konusu finans uygulamasının kurucusu ve CEO’su Geri Cupi yaptığı açıklamada, Facebook Libra Derneği’nin Diem adını seçtiğine dair haberler çıkınca “şaşkına döndüklerini” söyledi. Cupi, “Küçük bir girişim olarak, Libra’nın eylemlerinden kaynaklanan müşteri kafa karışıklığının büyümemizi önemli ölçüde etkileyeceğinden endişe ediyoruz” dedi. İngiltere’deki girişim, “biz küçük bir şirketiz” deme fikrini düşündü, ancak hukuk ekibi markayı korumak için harekete geçmeleri gerektiğini şiddetle tavsiye etti.

Bunun Facebook’un ikinci benzer durumu olduğunu belirtmekte fayda var. Geçen yıl ilk Libra projesini duyurduktan kısa bir süre sonra, Libra adlı bir İsrail sigorta şirketi, “Libra” ticari markasının tüm haklarına sahip olduğunu iddia eden bir bildirim gönderdi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?