Ethereum’da S&P 500 İle Yüksek Kolerasyona Sahip!

0
251

Bitcoin’in geleneksel borsa ile korelasyonu çoğu analistin odak noktası olmuştur ve çoğunluğu bu gerçeği göstermek için S&P 500’ü seçmiştir. Dün BTC’deki düşüş bir kez daha bize Kripto Kralı’nın geleceğinin kurumsal yatırımcıların ve geleneksel piyasaların elinde olabileceğini gösterdi. Geleneksel borsalardaki satış, yeni COVID-19 vakalarının endişe verici bir artışından kaynaklandı. 2. dalga mı geliyor sorusunun yarattığı korkular, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile birlikte kripto pazarlarına aktarıldı.

Az önce de belirttiğimiz gibi, kripto ve geleneksel piyasa arasındaki korelasyon araştırmasının çoğunluğu, Bitcoin’i S&P 500 ile karşılaştırarak gerçekleştiriliyor. Bunun bir sonucu olarakta, genellikle Ethereum yatırımcıları da bu korelasyonu dolaylı olarak kullanıyor çünkü BTC, kripto piyasaları yönünün büyük oranda belirleyecisi .

Ethereum ve Bitcoin arasındaki bu korelasyonlandan, ETH’nin S&P 500 ile de yüksek derecede korelasyona sahip olduğu sonucuna varılabilir.

Ethereum vs Bitcoin, Bitcoin vs S&P 500, Ethereum vs S&P 500 çiftleri arasındaki kolerasyonu ortaya koymak için Coinmetrics tarafından aşağıdaki grafik oluşturuldu.

Grafiği daha fazla inceleyerek, aşağıdaki sonuçlara ulaşılabilir:

  • Ethereum’un Bitcoin ile korelasyonu yaklaşık 0.89’da yüksektir.
  • Ethereum’un S&P 500 ile korelasyonu Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonunu taklit eder.
  • Ethereum ve S&P 500 (0.31) arasındaki korelasyon, Bitcoin ve S&P 500 (0.197) arasındaki korelasyondan daha yüksektir.

Mart ortalarındaki Coronavirus krizinden bu yana, Bitcoin S&P 500 ile yüksek derecede korelasyonlu ve bu durum şu ana kadar birçok analistin odak noktası oldu. Bununla birlikte, Ethereum’un S&P 500 ile korelasyonu da çok belirgindir. Ethereum’un geleneksel piyasalarla olan ilişkisinin analistlerin odağı haline gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın