Haziran 25, 2020

Ethereum’da S&P 500 İle Yüksek Kolerasyona Sahip!


Bitcoin’in geleneksel borsa ile korelasyonu çoğu analistin odak noktası olmuştur ve çoğunluğu bu gerçeği göstermek için S&P 500’ü seçmiştir. Dün BTC’deki düşüş bir kez daha bize Kripto Kralı’nın geleceğinin kurumsal yatırımcıların ve geleneksel piyasaların elinde olabileceğini gösterdi. Geleneksel borsalardaki satış, yeni COVID-19 vakalarının endişe verici bir artışından kaynaklandı. 2. dalga mı geliyor sorusunun yarattığı korkular, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile birlikte kripto pazarlarına aktarıldı.

Az önce de belirttiğimiz gibi, kripto ve geleneksel piyasa arasındaki korelasyon araştırmasının çoğunluğu, Bitcoin’i S&P 500 ile karşılaştırarak gerçekleştiriliyor. Bunun bir sonucu olarakta, genellikle Ethereum yatırımcıları da bu korelasyonu dolaylı olarak kullanıyor çünkü BTC, kripto piyasaları yönünün büyük oranda belirleyecisi .

Ethereum ve Bitcoin arasındaki bu korelasyonlandan, ETH’nin S&P 500 ile de yüksek derecede korelasyona sahip olduğu sonucuna varılabilir.

Ethereum vs Bitcoin, Bitcoin vs S&P 500, Ethereum vs S&P 500 çiftleri arasındaki kolerasyonu ortaya koymak için Coinmetrics tarafından aşağıdaki grafik oluşturuldu.

Grafiği daha fazla inceleyerek, aşağıdaki sonuçlara ulaşılabilir:

  • Ethereum’un Bitcoin ile korelasyonu yaklaşık 0.89’da yüksektir.
  • Ethereum’un S&P 500 ile korelasyonu Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonunu taklit eder.
  • Ethereum ve S&P 500 (0.31) arasındaki korelasyon, Bitcoin ve S&P 500 (0.197) arasındaki korelasyondan daha yüksektir.

Mart ortalarındaki Coronavirus krizinden bu yana, Bitcoin S&P 500 ile yüksek derecede korelasyonlu ve bu durum şu ana kadar birçok analistin odak noktası oldu. Bununla birlikte, Ethereum’un S&P 500 ile korelasyonu da çok belirgindir. Ethereum’un geleneksel piyasalarla olan ilişkisinin analistlerin odağı haline gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?