Şubat 26, 2022

Ethereum’da Gas Ücretinde Ani Bir Artış Yaşandı – İşte Nedeni

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı devam ederken, uluslararası örgütler kaynakları harekete geçirmek ve Ukrayna ordusunu desteklemek amacıyla çeşitli kuruluşlara para göndermek için mücadele ediyor. Bu ihtiyacı karşılamayı amaçlayan bir NFT koleksiyonu da oluşturulmuş durumda.

Kendi tanımlarıyla bir “Web3 girişimi” olan – RELI3F UKR – birincil satışlardan elde edilen tüm gelirlerin bazı ikincil satış gelirleriyle birlikte Ukrayna’daki yardım çabalarına gideceği vaadiyle NFT satışı yapıyor. OpenSea’ye göre taban fiyat yaklaşık 0.053 ETH ve yazının yazıldığı sırada işlem hacmi yaklaşık 456 ETH.

Ama işin püf noktası bu kısımda. Birçok popüler NFT projesinde olduğu gibi, ilgi çılgınlığı gas fiyatlarında astronomik bir artışı tetikledi. 26 Şubat günü, ortalama gas fiyatı 100 gwei’nin altına düşmeden önce 1.300 gwei‘yi aştı. RELI3F konuyla ilgili şunları söyledi:

“30 saniyede Ukrayna halkı için bir milyon dolardan fazla para toplandı. Bu, web3’ün gücüdür. İçtenlikle teşekkür ederiz.”

Sonuç etkileyici olsa da, birçok bağışçı, gas ücretlerinde kaybettikleri para karşısında hayal kırıklığına uğradı, çünkü; fonlar gas ücretleri yerine Ukrayna halkına gitmiş olabilirdi. Kripto bağışları, Ukraynalı yardım gruplarını ve hatta orduyu finansal olarak desteklemek isteyenler için popüler bir seçenek oldu. Bir tahmine göre, orduya 4 milyon dolardan fazla Bitcoin bağışı gönderildi.

Bunların yanında NFT’lerin çeşitli kullanım durumları olduğunu söyleyebiliriz, ancak ‘bağış toplama için insani araçlar’ kesinlikle beklenmedik bir durum. Daha bu ay, “cypherpunk” isimli bir grup, AssangeDAO’yu oluşturmak için bir araya geldi. DAO, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın yasal savunması için para toplamak için 45 milyon doların üzerinde ETH topladı.

Bununla birlikte, NFT tabanlı bağış toplamayı eleştirenler, abartılı gas ücretleri yoluyla bağışların kaybedilmesine üzüldüler.

Buna ek olarak, World Wildlife Fund‘ın Polygon blockchain’inde basılan “doğa için token’lar” koleksiyonuyla NFT endüstrisine yaptığı son baskı da çevresel kaygılar nedeniyle küresel tepki aldı.

Ayrıca Associated Press, kalabalık bir deniz teknesindeki göçmenleri içeren bir videoyu kendi NFT pazarı için bir NFT’ye dönüştürme girişimini gözden geçirmeye karar verdi. Bu hareket, bazı insanların, haber ajansını insanların acılarından çıkar sağladığı iddiasıyla suçlamalarının ardından geldi.

Kaynak : AMBCrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.