Ethereum Yol Haritasında Dikkat Çeken Detay!


Son güncellenme : 07.11.2022 - 16:41

Vitalik Buterin’in açıklaması ile “The Scourge” aşamasıyla güncellenmiş Ethereum yol haritası detaylandı. Yeni yol haritası sansür karşıtlığı ve kuantum kanıtlarına odaklı.

Vitalik Buterin Cumartesi günü güncellenmiş bir Ethereum yol haritasını paylaştı. Birleştirme (The Merge) başarıyla tamamlandı. Sonraki aşamalar Surge, Scourge, Verge, Purge ve Splurge ise yol haritasına dahil oldu.

Büyük değişiklikler arasında The Verge, yalnızca “verkle ağaçları” ile değil, “doğrulama” ile ilgili olacak. Güvenilir, adil ve tarafsız işlem dahil edilmesini sağlayan yeni aşama “The Scourge”, MEV sorunlarını çözecek. Bu aşama aynı zamanda 2. aşama Birleştirme için de kritik olacak.

Ethereum Yol Haritası Artık Daha Güçlü

Ethereum yol haritası

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 5 Kasım’da güncellenmiş bir Ethereum yol haritasını paylaştı. Özellikle, Ethereum yol haritasının artık güvenilir ve adil, güvenilir bir şekilde tarafsız işlem dahil edilmesini sağlamaya odaklanan “The Scourge” adlı başka bir aşaması var. Ayrıca, Ethereum Proof-of-Stake’e geçerken Birleştirmeden sonra ortaya çıkan merkezileşme ve sansür risklerini çözmeye çalışıyor.

Verge, daha büyük miktarda veriyi daha küçük bir kanıtta depolayan ve daha küçük bir düğüm boyutuna izin veren “verkle ağaçları” getirecektir. Artık aşama, SNARK’larla blokları doğrulamayı çok kolay hale getirmek için “doğrulama” özelliğine de sahip.

Ayrıca, her kategorinin daha spesifik kilometre taşları vardır. “Endgame” protokolünün gerekli bir parçası olarak, kuantum kanıtlarının rolü daha açık olacak.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Ethereum bloklarının %51’inin OFAC standartlarına uymasından sonra, sansür ihtimali tartışılmaya başlandı. Son 24 saatte OFAC uyumlu blokların basımı mevWatch verilerine göre %73’e ulaştı.

“The Scourge” aşamasıyla MEV sorunlarınının çözülmesi hedefleniyor. Buterin, Ethereum sansürünü azaltmak için “kısmi blok açık artırmaları” gibi bazı önerileri bile paylaştı.

Buterin, “Kısmi blok müzayedelerinin” blok üretimini merkezden uzaklaştırarak inşaatçıların gücünü kısıtlayabileceğine inanıyor. Ayrıca, sansürsüz bir MEV-Boost rölesinin benimsenmesi, Ethereum’un tarafsızlığını sağlayacaktır.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?