Ocak 19, 2024

Ethereum Spot ETF Beklentisi Artıyor: Alım Opsiyonlarında Tarihi Artış!


Ethereum (ETH), yatırımcıların ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) bekleyen spot ETF başvuruları için olumlu bir sonuç beklentisi nedeniyle alım opsiyonlarına olan talepte artış kaydetmeye başladı.

En büyük kripto para türev borsası Deribit’in verilerine göre, 19 Ocak’ta sona eren 2.250 dolarlı kullanım fiyatlı Ethereum alım opsiyonuna önemli bir açık ilgi artışı var. Bu koşulda 24.600’den fazla alım opsiyonu bulunuyor ve ödenmemiş faiz 62 milyon dolar ile tüm sözleşmelerin en büyük oranını oluşturuyor.

Opsiyonlar, yatırımcıların dayanak varlıklar üzerinde kaldıraçlı bahis yoluyla spot ve vadeli işlem piyasalarına maruz kalmalarını önleyen yatırım ürünleridir. Alım opsiyonları, sahibine dayanak varlığı belirli bir tarihte (vade tarihi) veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan (kullanım fiyatı) satın alma hakkı verir, ancak yükümlülüğü yoktur. Satım opsiyonları, sahibine dayanak varlığı belirli bir tarihte veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan satma hakkı verir, ancak yükümlülüğü vermez, yani varlıkların sahibi olunmaz.

ethereum açık ilgi oranı artış kaydediyor

Alım opsiyonlarının 2.250 dolar kullanım fiyatıyla büyük miktarlarda işlem görmesi, birçok yatırımcının Ethereum’un 19 Ocak’ta sona erene kadar bu kadar yükselmesini beklediği olarak yorumlanabilir. CoinMarketCap’e göre bu, şu anda son 24 saatte %2,75 düşüşle 2.460 dolardan işlem gören kripto para birimi için yükseliş hissi anlamına geliyor.

Spot Ethereum ETF Beklentisi Artıyor

Ethereum çağrı opsiyonlarındaki son artışın en olası sebebi spot Ethereum ETF onayının geleceğine ilişkin beklenti. Spot ETF’ler, büyük miktarda kripto para biriminin kendisini tutarak dayanak varlığın, bu durumda Ethereum’un fiyatını doğrudan takip eden fonlardır.

CoinShares’te Ethereum araştırmacısı olan Luke Nolan, The Block’a verdiği demeçte, bu yıl Ethereum spot ETF onayının %70 şansı olduğunu açıklamıştı. En erken tarihin ilk çeyrek olduğunu belirten Nolan, daha sonra da bir onay gelme ihtimaline dikkat çekti.

Kaynak : AZCoin News

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?