Ağustos 26, 2023

Ethereum Katman-2 Çözümünden Bir İlk: Rekor Seviye Geldi!


Kakarot sanal makinesi ve Cairo programlama dili üzerinde Ethereum (ETH) için ikinci katman çözümü olan Starknet önemli bir aşama kaydetti. Şimdiye kadarki en eksantrik Ethereum L2’nin performansını kullanmak isteyen dApp sayısı da artış kaydediyor.

Starknet 100 TP’ye Sahip İlk Ethereum Katman-2 Çözümü Oldu

Starknet, dün 25 Ağustos 2023 tarihinde saniyede 126 işlem (TPS) tepe bant genişliğine ulaştı. Bu, Ethereum L2 segment tarihinde ölçeklendirme çözümünün üç haneli TPS bildirdiği ilk seferdir.

Starknet’in geliştirici ekibi StarkWare Ltd CEO’su ve kurucu ortağı Uri Kolodny, 1.000 TPS kilometre taşının da ilk olarak kendi ürünü tarafından fethedileceğini sözlerine ekledi:

Starknet 100 TPS sınırını aşan ilk L2. Dondurma üzerine bahse girerim ki 1000 TPS sınırını da ilk aşan olacak.

Ayrıca dün ağ, otomatik bir piyasa yapıcı olan Ekubo Protokolü ile ilk DEX’lerinden birini karşıladı. Ekubo şu anda özel bir alfa test ağı aşamasından ve kod incelemesinden geçiyor.

Ekubo Protokolü, tüccarları, yatırımcıları ve likidite sağlayıcılarını tehlikeli fiyat kaymalarından korumak için konsantre bir likidite konseptine bağlı kalmaktadır.

Katman-2 çözümü aynı zamanda Quantum Leap adlı büyük bir yükseltmeyi etkinleştirdi. Bu yükseltme ile Ethereum (ETH) işlemleri sadece 15 saniye içinde sonuçlandırılabiliyor.

Bu duyurular Starknet’i TVL açısından en hızlı büyüyen ana akım L2 çözümü haline getirdi. L2Beat izleyicisine göre, TVL’si neredeyse %30 artarak eşdeğer olarak 142 milyon dolara ulaştı. Bu artışla birlikte Starknet, benzer platformların kümülatif TVL’sinin %1,48’inden sorumlu altıncı en büyük L2 oldu.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?