Şubat 27, 2024

Ethereum Katman-2 Ağlarında Dev Büyüme: Kullanıcılar Akın Etti!

Ethereum Katman-2 çözümlerindeki performansı takip eden L2Beat’e göre, ETH ağında çalışan katman 2 çözümlerindeki toplam kilitlenmiş değer (TVL) tarihin en yüksek seviyesi olan 29,65 milyar dolara ulaştı. Kullanıcılar ve projeler, daha düşük ücretlerden, hızlı işlemlerden ve daha yüksek verimlilikten yararlanmak için katman 2 platformlarına geçtikçe, bu geçtiğimiz hafta %9,2’lik bir artış yaşandı.

Katman-2 çözümleri, Ethereum ana ağının üzerinde çalışan ancak ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için farklı mutabakat mekanizmaları veya veri kullanılabilirliği yöntemleri kullanan protokoller olarak biliniyor. Mevcut iş kanıtı (PoW) konsensüsü, genellikle ağ tıkanıklığı ve yüksek gaz maliyetleriyle karşılaşan ve saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebilen bir sınırlamaya sahip.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Arbitrum, en popüler katman 2 çözümü olarak öne çıkmakta. Toplam Katman-2 TVL’sinin %45,15’ini oluşturan 13,39 milyar dolarlık bir değere sahip. Arbitrum, Ethereum ana ağından güvenlik garantileri sağlarken, akıllı sözleşmelerin minimum değişikliklerle katman 2’de çalışmasına izin veren bir iyimser rollup çözümüdür. Arbitrum, Uniswap, Aave, Chainlink ve SushiSwap gibi birçok önde gelen projeyi bünyesinde barındırmaktadır.

ethereum katman-2 ağları güçleniyor

Optimism, Ethereum uyumluluğunu ve akıllı sözleşmeleri destekleyen başka bir önemli katman 2 çözümüdür. 7,61 milyar dolarlık bir TVL’ye sahiptir ve bu, onu TVL’ye göre ikinci en büyük katman 2 platformu yapmaktadır. Optimism, Synthetix, MakerDAO, Compound ve önde gelen NFT pazarı OpenSea gibi büyük DeFi protokollerine ev sahipliği yapmaktadır.

Geçtiğimiz hafta, oyunlar ve NFT’lerle ilgilenen bir yan zincir olan Manta Pacific ve ölçeklenebilir ve gizliliği koruyan işlemleri mümkün kılan bir zk-rollup olan StarkNet gibi diğer katman 2 çözümleri önemli TVL kazançları elde etti.

Kullanıcılar ve geliştiriciler, katman 2 çözümlerinin sunduğu gelişmiş kullanıcı deneyimi ve inovasyon potansiyelinden faydalanmak istedikçe, bu çözümlerin büyümesinin devam etmesi beklenmektedir. Ayrıca, Ethereum’un önümüzdeki yıl PoW’dan proof-of-stake’e (PoS) geçiş yapacak olması, katman 2 platformları için yeni fırsatlar ve zorluklar doğuracaktır, çünkü bu platformlar yeni mutabakat modellerine ve birlikte çalışabilirlik standartlarına uyum sağlamak zorunda kalacaklardır.

Kaynak : AZCoin News
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?