Eylül 15, 2023

Ethereum İçin Güncelleme Kapıda: Kritik Tarihe Sayılı Günler Kaldı!


Son güncellenme : 16.09.2023 - 12:08

Sürekli gelişen blockchain ortamında, Ethereum geliştiricileri bir sonraki hamlelerine kilitlendi. Ethereum, 14 Eylül’de yapılan çekirdek geliştiriciler toplantısının ardından, Ekim 2023’ün sonlarında devreye girecek olan Ethereum Cancun-Deneb olarak bilinen yeni bir yükseltmenin sinyalini verdi.

Önümüzdeki bu yükseltme iki bileşenden oluşmaktadır: Konsensüs Katmanını vurgulayan Deneb ve Yürütme Katmanına odaklanan Cancun. D ᴜ ɴ ɴ ᴏ ᴏ’dan bir tweet’e atıfta bulunarak, “kripto dünyasının asla uyumadığı ve büyük değişikliklerin her zaman ufukta olduğu açıktır” yorumunda bulundu.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Cancun-Deneb güncellemesinin ayrılmaz bir parçası da EIP-7514 olarak adlandırılan bir tekliftir. Bu öneri, ‘churn limit’ işlevini değiştirerek değerine maksimum bir üst sınır getirmeyi amaçlamaktadır. Churn limiti, Ethereum ekosisteminde çok önemli bir rol oynar ve belirli bir süre içinde ağa girebilecek veya ağdan ayrılabilecek doğrulayıcı sayısını belirler.

Churn limitini potansiyel olarak düşürerek geliştiriciler, likit stake etmenin hem ekonomik hem de teknik yansımalarını ele almak için kendilerine daha uzun bir pencere sağlamayı umuyor. Geliştirici Dankrad Feist’in de belirttiği gibi, bu sınırın şimdi ayarlanması gelecekte sert önlemlerin alınmasını engelleyebilir.

Ethereum Staking

Beklenen ETH güncellemesi yalnızca churn limitleriyle ilgili değil. Aynı zamanda Proto-Danksharding olarak bilinen önemli bir özellik olan EIP-4844’ü de tanıtıyor. Tam Danksharding’e geçiş aşaması olarak hizmet veren veri “blob” kullanımının, işlem hızlarını artırırken gaz ücretlerini önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

Ayrıca, Nisan ayının başlarında ETH para çekme işlemlerinin başlatılmasıyla birlikte, doğrulayıcı aktivasyon kuyruğu sürekli olarak doldu. Ethereum‘un likit stake’inin popülaritesi arttı ve Lido platformu, tüm stake edilmiş ETH’nin yaklaşık üçte birini kontrol ederek bu alanda öne çıkıyor. Beaconcha.in’den alınan verilere bakıldığında, şu anda 41,5 milyar dolara yakın bir değere sahip 25,4 milyon ETH’nin stake edildiği görülüyor.

Kaynak : ETHNews

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?