Eylül 30, 2023

Ethereum Geliştiricileri Ağ için Müjdeli Gelişmeyi Duyurdu


Ethereum çekirdek geliştiricileri dün bir araya gelerek önemli ağ yükseltmeleri ve gizlilikle ilgili yeni işlevsellikleri tartıştı. İki haftada bir gerçekleştirilen geliştirici toplantısı ağ için ‘gizli işlemleri’ mümkün kılan bir sıfır bilgi teknolojinin testnet ilermelerini gösterdi.

Geliştiriciler, başarısız bir denemenin ardından geçtiğimiz hafta Holesky test ağını nihayet başlattıklarını duyurdular. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Holesky, sharding gibi planlanan iyileştirmelerin daha sağlam bir şekilde test edilmesini desteklemek için önceki Goerli test ağının yerini alacak.

Holesky ağının aktif edilmesiyle birlikte, geliştiriciler Devnet9 ve 10 ağlarını kullanarak daha zorlu testler gerçekleştirecek. Bu geçici test ağları, Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini artırmak için proto-danksharding uygulayan Dencun hard fork’unu doğrulayacak.

Geliştiriciler ayrıca, kullanıcıların ağa özel olarak transfer etmelerine olanak tanıyan sıfır bilgi “solucan deliği” teknolojisini de tanıttı. Bu yeni konsept, kullanıcıların işlem detaylarını ifşa etmeden kriptografik kanıtlar sunarak daha önce yaktıkları ETH’yi gizlice yeniden basmalarına olanak tanıyacak.

Uygulanması halinde, kanıtlanabilir yakma ve yeniden basma süreci, gizliliği koruyan bir Ether alt kümesini kolaylaştıracaktır. Ethereum liderleri, bu teknolojinin güvenlikten ödün vermeden gizli işlemlerin başlatılması için umut vaat ettiğine inanıyor.

Diğer güncellemelerde, Şangay yükseltmesi yaklaştıkça kod değişiklikleri için denetim devam ediyor. Geçici olarak 2023’ün başları için planlanan Şangay, daha karmaşık birleşmeler rafine edilirken düşük riskli iyileştirmeler uygulayacak.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?