Ethereum (ETH) Fiyatının Düşmesine Neden Olabilecek Üç Neden!

0

Analistlerin derlediği kritik bir teknik göstergeye göre, Ethereum fiyatı 4.000 dolarda ‘yerel bir dip’ oluşturmuş olabilir. Teknik göstergelerdeki bu görünüme ek olarak küresel bir yatırım bankası ETH‘nin 2021 yılının sonuna kadar 8.000 dolarlık değere ulaşacağı tahmini yayınladı.

Ethereum’un durumu, altcoin piyasaları ile genelde doğrudan bağlantılı olduğu için çok yakından takip ediliyor. Bitcoin’in düşüşünü takip eden kripto piyasasına ETH’de dahil oldu ve ufak bir düzeltme hareketi yaptı. Ancak bu düşüşü kurtarmayı başaran ETH, yeniden yükselmeye hazırlanıyor gibi görünüyor.

Ethereum fiyatı büyük bir çıkış için hızlanıyor

10 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra ETH’nin geleceğine ilişkin yorum paylaşan analistler, 2021 yılının sonuna doğru Ethereum fiyatının yaklaşık iki katına çıkacağını düşünüyorlar. Küresel yatırım bankası Goldman Sachs, ETH’nin yıl sonuna kadar 8.000 dolara ulaşacağı yönünde bir tahmin yayınladı.

Goldman Sachs’ın Ethereum fiyatına ilişkin tahmini ise ETH’nin, enflasyonla olan tarihsel korelasyonuna dayanıyor. Banka, dijital varlıkların, enflasyon kırılmalarına uygun olarak işlem gördüğünü belirtti. Enflasyon kırılması, 2019’dan bu yana nominal bir tahvilin getirisi ile aynı vadedeki enflasyona bağlı tahvilin getirisi arasındaki farktır.

Goldman Sachs, kripto para birimlerinin enflasyon piyasalarını yakından takip ettiğini ve potansiyel olarak döngüsel doğayı “ağ tabanlı bir varlık” olarak yansıttığını da sözlerine ekledi.

Ethereum ağı, iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından hisse kanıtına (PoS) geçiş yaparken, tokenin arzı sürekli olarak azaltıldı ve kümülatif bir şekilde yanan ETH miktarı neredeyse 1 milyona ulaştı.

Şimdiye kadar, Londra hardfork’undan bu yana 947.000 ETH yakıldı ve yaklaşık değeri 4 milyar dolara ulaştı. Bir Ethereum yükseltmesi olan EIP-1559 bu yılın başlarında yürürlüğe girdi ve dolaşımdaki ETH büyümesini sınırlayan bir “ücret yakma” mekanizmasını beraberinde getirdi.

Oanda ticaret platformunda kıdemli piyasa analisti olarak görev alan Edward Moya’ya göre, ETH’nin basılma hızı düşürüldü, bu da ETH’yi daha kıt hale getirecek ve Ethereum fiyatı için yükseliş ivmesini tetikleyecek.

Teknik verilere daha yakından bakıldığında ise Ethereum fiyatı 18 Kasım’daki düşüşünden sonra toparlanmayı başardı ancak %78.6 Fibonacci düzeltme seviyesinde 4.191 dolarda kritik bir direnç bariyeri ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

20 Ekim’de “boyun çizgisinin” üzerinde bir dilimle doğrulanan günlük grafikteki “fincan ve kulp modeli” geçerli olmaya devam ettiğinden, Ethereum fiyatının genel görünümü yükselişini sürdürmeye devam ediyor. ETH, 3.935 dolarda oturan grafik deseninin kritik boyun çizgisinin üzerinde destek bulmayı başarmış durumda.

Günlük zaman dilimindeki Momentum Ters Dönme Göstergesi (MRI), 20 Kasım’da ETH’nin yükselmeye hazır olduğunu gösteren yerel bir dip sinyali gösterdiğinden, 4.000 dolarlık psikolojik seviyenin Ethereum fiyatı için düşük bir salınım olabileceğini gösteriyor.

Yükseliş teknik deseni, boyun çizgisinden 6,363 dolara doğru %59’luk bir tırmanış olduğunu gösteriyor. Ethereum fiyatı 3.935 doların üzerinde kalmayı başardığı sürece, iyimser hedef radarda kalmaya devam ediyor.

Ethereum fiyatı, 50 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) ile 4.191 dolar ile çakışan %78.6 Fibonacci geri çekilme seviyesinin üzerine çıkmayı başarırsa, ETH için bir sonraki engel 21 günlük SMA’da 4.478 dolar olacak gibi görünüyor. Belirteç daha yüksek bir hareketle devam etmeden önce tüm zamanların en yüksek seviyesi 4.867 dolarda ek bir engel ortaya çıkacak.

Bununla birlikte, satış siparişlerinde bir artış meydana gelirse, Ethereum fiyatı, MRI’nın destek hattına 3.850 dolara düşmeden önce destek seviyesinin güvenilirliğini test etmek için 3.935 dolara kadar düşebilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın