Ocak 31, 2024

Ethereum ETF’si İçin Muhtemel Onay Tarihi Belli Oldu: İşte Beklenen Tarih!

Standard Chartered Bank, Salı günü yayınladığı son raporunda Mayıs ayında spot Ethereum borsa yatırım fonunun onaylanacağnı öngörüyor. Düzenleyici onayın ardından banka, Ethereum için bir yükseliş bekliyor. Ek olarak mevcut fiyatından %70’lik potansiyel bir artış öngörerek Mayıs ayına kadar 4000 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Mayıs Ayına Kadar Onay Bekleniyor

Standard Chartered’ın ünlü analist Geoff Kendrick liderliğindeki araştırma ekibi, Ethereum‘un Bitcoin’in gidişatını yansıtacağını öngörüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, spot Ethereum ETF onayına ilişkin kararları, başlangıçta ihraççıyı reddederek ve sonunda onaylayarak muhtemelen geciktirecektir.

Spot ETH ETF’nin bu gecikmeli onayı için tarih geçici olarak 23 Mayıs olarak belirlendi. Ancak banka, piyasanın şu anda onay olasılığı konusunda daha doğru olması gerektiğini iddia ediyor.

SCB Araştırma Ekibi Başkanı Geoff Kendrick, raporun “Tarih tekerrür etmez, ancak sık sık kafiyeli olur” alt başlıklı bölümünden alıntı yaparak

ETH ABD spot ETF’leri için bekleyen başvurular, değerlendirilmekte olan ETF’lerin ilki için son tarih olan 23 Mayıs’ta onaylanacak – BTC ETF’leri için 10 Ocak’a eşdeğer bir tarih. ETH fiyatları BTC ETF onayına kadar BTC fiyatlarına benzer bir performans gösterirse, ETH o zamana kadar 4.000 dolara kadar yükselebilir.

şeklinde belirtti.

SEC’in ETH’ye Bitcoin’den farklı davranması için “temel bir neden” olmadığının altını çizen rapor, ETH vadeli işlemlerinin zaten düzenlenmiş Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) listelendiğini vurguluyor.

Karşıt Görüşler

Öte yandan, birkaç gün önce yatırım bankası TD Cowen’ın Washington Araştırma Grubu, spot Ethereum ETF’lerinin onaylanmasındaki gecikmenin SEC Başkanı Gary Gensler üzerinde daha çok siyasi bir baskı olduğunu öne sürdü. TD Cowen, spot Ethereum ETF’lerinin büyük olasılıkla 2025-2026’ya kadar ve en az bu yıl onaylanacağını öngördü. Kasım 2024’te ABD Seçimleri yaklaşırken, Gensler’in onayı ertelemesi ve daha temkinli olması bekleniyor.

Standard Chartered, onay tarihi yaklaştıkça ETH fiyatlarının Bitcoin’i yakından takip etmesini ya da potansiyel olarak daha iyi performans göstermesini bekliyor ve ETF onayının ardından Bitcoin’in %85’lik artışıyla paralellik kuruyor.

Rapor, ETH’nin ETF onayı sonrasında Bitcoin’e kıyasla daha az satış baskısıyla karşılaşabileceğini öne sürüyor. Bu durum, Grayscale Ethereum Fonu’nun (ETHE) Ether’in kapitalizasyonunda Grayscale Bitcoin Fonu’na (GBTC) kıyasla daha küçük bir pazar payına sahip olmasına ve FTX iflas mülkünün elinde daha az hisse bulunmasına bağlanıyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere özetle, Ethereum spot ETF onay tarihine ilişkin beklentilerin piyasanın her yerinde olduğu görülüyor. Bununla birlikte, piyasa beklentileri, ne zaman olursa olsun Ethereum ETF’lerinin onaylanacağına dair güveni de yansıtıyor.

Kaynak : CoinPedia
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?