Haziran 14, 2024

Ethereum ETF İşlemleri Beklenenden Daha Hızlı Başlayabilir!


Kripto para piyasası zorluklarla boğuşurken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu Eylül ayında işlemlere açılacak olan spot Ethereum borsa yatırım fonlarını (Ethereum ETF) onaylamaya hazırlanıyor. Bir bütçe oturumunda, SEC Başkanı Gary Gensler, Senato Tahsisatlar Komitesi ile spot ETH ETF hakkında düşüncelerini paylaştı.

SEC Başkanı Gary Gensler’ın Spot Ethereum ETF’leri Hakkındaki Görüşleri

Rapora göre, Gensler komiteye Ethereum ETF’lerinin onay sürecinin sorunsuz ilerlediğini temin etti. SEC, daha önce bir grup ETF için başlangıç onaylarını vermişti ve nihai kayıt gereksinimleri, S-1 dosyalamaları olarak bilinen süreç, şu anda personel seviyesinde işleniyor. Bu dosyalamalar onaylandıktan sonra, bu yeni ETF’ler listelenebilir ve gerçek ether tutan fonlara daha geniş piyasa erişimi sağlar.

SEC, başlangıçta Bitcoin ETF‘lerini onaylamaya direnmişti, ancak bir federal mahkeme ajansın bu konuda hatalı davrandığına karar verdikten sonra, Gensler, SEC’in mahkeme kararına uyduğunu ve Bitcoin ETF’lerine izin verdiğini belirtti.

Ancak, duruşma sırasında ETH’nin bir emtia olup olmadığı sorusunu yeniden gündeme getirdi. Gensler ise bu soruya sessiz kaldı ve ajansın ETH’nin sınıflandırılması konusundaki belirsiz duruşunu sürdürdü. Aynı duruşmada yer alan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam ise ETH’nin bir emtia olduğunu doğruladı.

Bu ayrım, düzenleyici denetimi belirlemek için çok önemli. SEC menkul kıymet tokenlarını denetlerken, CFTC emtiaları yönetir. Gensler, çoğu dijital varlığın menkul kıymet olarak değerlendirilmesi gerektiğini yineledi ve birçok tokenın şu anda kayıtsız olduğunu, bu nedenle menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini vurguladı.

Hem SEC’i hem de CFTC’yi yönetmiş olan Gensler, kripto endüstrisini düzenlemelere uymamakla eleştirdi ve CFTC’nin SEC gibi açıklamaya dayalı bir düzenleyici sistemi yönetmeye uygun olmadığını öne sürdü.

Kaynak : TodayQ

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?