Mart 13, 2024

Ethereum Ağı Dencun Yükseltmesini Resmen Tamamladı

Ethereum ağı merakla beklenen Dencun yükseltmesini tamamladı. Son yükseltme ile Katman-2 zincirlerinde daha düşük işlem ücretleri getirmeyi hedefliyor.

Eskiden 1 dolara mal olan bir Katman-2 (L2) işlemi artık bir sente yapılabilecek, eskiden birkaç sente mal olan bir işlem ise neredeyse bedava olacak. Arbitrum, Polygon ve Coinbase Global dahil olmak üzere birçok zincir Ethereum ağındaki bu gelişmeyi bekliyor. Geliştiriciler tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, yükseltme geçen yılki Shapella yükseltmesini takip edecek. “Protodanksharding” olarak da bilinen EIP-4844 ile geçici veri bloblarının tanıtılması da dahil olmak üzere çeşitli değişiklikler içeriyor. Bu bloblar L2 işlem ücretlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Şu anda herhangi bir ETH sahibiyseniz, Dencun yükseltmesi mevcut varlıklarınızı etkilemeyecek. ETH düğümü operatörüyseniz de düğümünüzün yürütme ve mutabakat katmanı istemcilerini ilgili istemci sürümlerine göre güncellemelisiniz.

Ayrıca Ethereum ekibi, mutabakat katmanındaki yükseltmelerin yıldız adlarını kullandığını ve yürütme katmanındakilerin Devcon şehir adlarını takip ettiğini açıklıyor. “Dencun”, Cygnus takımyıldızındaki birinci büyüklükteki bir yıldız olan Deneb ile Devcon 3’ün yeri olan Cancun’un birleşimidir.

Katman-2 işlem ücretlerinin düşürülmesi, ağ üzerinden yeni uygulamaların ve zincirlerin geliştirilmesini hedefliyor. Dencun yükseltmesi ETH’ye de alım satım işlemlerinde hafif bir artış sağladı ve token fiyatının bu sabah %2’nin biraz altında yükseldiğini ve işlem hacminin %7 arttığını gördü. Birçok yatırımcı, yükseltmenin önümüzdeki günlerde ETH’de bir artışa neden olmasını bekliyor.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?