Ethereum 5 Yaşında!

Ethereum 5 yılda çok yol kat etti. Beş yıl önce, Ethereum’un genesis bloğu 30 Temmuz 2015 tarihinde çıkarıldı. O dönem işler çok farklıydı. Kripto dünyası büyük ölçüde madencilik kuleleri ve finansın geleceğini değiştirme konusunda büyük fikirlere sahip bir avuç teknoloji meraklısıyla sınırlıydı.

Bitcoin o dönem 287 dolar fiyatındaydı ve piyasa değeri 4 milyar doların biraz üzerindeydi. Bunun yanında dijital varlıklar dünyasında %86 pazar payına sahipti. Ripple’ın XRP’si ve Litecoin, 2015 yazında aralarındaki diğer iki büyük kripto para birimiydi.

Sadece yedi ay içinde Ethereum, ikinci en büyük kripto para birimi oldu. Ardından bugüne kadar bu başarıyı sıkıca elinde tuttu.

Ethereum’un Geçmişine Bakış

Ethereum, programlanabilir akıllı sözleşmeler yardımıyla internetteki her şeyi ademi merkezileştirmek gibi iddialı bir hedefle başlatıldı. Açık kaynaklı bir Blockchain platformu olan Ethereum kullandığı akıllı sözleşmeler teknolojisiyle büyük ilgi çekmeyi başarmıştı. Ethereum’un bir diğer avantajlı yönü ise geliştiricilere sunduğu imkanlardı. Dünya’nın dört bir yanındaki geliştiriciler bu platformu kullanarak kendi tokenlarını geliştirebildiler.

Ethereum madencileri başlangıçta her blok başına 5 ETH alabildiler, ancak daha sonra Byzantium hard fork’unun Ekim 2017’de etkinleştirilmesinden sonra ödül 3 ETH’ye düşürüldü. Bunu Şubat 2019’da, blok ödülünü 2 ETH’ye düşüren Constantinople güncellemesi izledi.

Günümüze gelecek olursak ICO çılgınlığından sonra, merkezi olmayan finans (DeFi), Ethereum için yeni bir sınır olarak ortaya çıktı ve projeye olan ilgiyi canlandırdı.

Unchained isimli podcast’te konuşan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’ın yapılmasının “gerçekten önemli” olacağını söyledi. Buterin geride bırakılan 5 yıla kıyasla önümüzdeki 5 yıl için neler beklediğini de paylaştı. Ünlü isim genel bağlamda, Ethereum’un ana akım benimsenmesi söz konusu olduğunda büyük bir adım atmasını ve insanların yaşamlarının düzenli bir parçası olmasını bekliyor. Vitalik Buterin şu ifadeleri kullandı:

“Bence teknolojiyi dünyanın birçok yerinden birçok insanın olduğu, Ethereum’dan değer elde eden o noktaya getirmek ve her iki şeyi de yapmak bence harika olurdu.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.