Şubat 24, 2022

ETH Kurucusu Vitalik Buterin’den Sert Çıkış: “Ethereum Tarafsız Ama Ben Değilim”

Birçok kripto piyasası katılımcısı, Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğe önem veriyor. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, devam eden krizde Ethereum’un konumuyla hiçbir bağlantısı olmadığını belirtti.

“Ethereum nötrdür”

Bugün bir tweet’te Rus vatandaşı olan Buterin, Ethereum blockchain’inin tarafsız olmasına rağmen, kendisinin tarafsız olmadığını belirtti.

Buterin de Rusya’nın eylemlerini kınayarak Ukrayna’ya destek verdi. Buterin, Rusça bir tweet’te Vladimir Putin’in anlaşmazlığın barışçıl çözümünden vazgeçme kararından rahatsız olduğunu belirtti. Hareketin yalnızca kimsenin güvenliğinin olmayacağı bir durumla sonuçlanacağını da ekledi.

“Putin’in, Ukrayna ile olan anlaşmazlık konusunda barış yerine savaş tercihinde bulunması beni çok üzdü. Bu adım hem Rusya hem de Ukrayna halklarına yönelik bir suçtur. Olmayacağını bilsem de, herkese güvenli bir dönem diliyorum.”

Buterin durum hakkında yüksek sesli bir duruş sergiledi. Bu ayın başlarında, Ukrayna’ya yönelik bir saldırının yalnızca Rusya, Ukrayna ve insanlığa zarar verebileceği konusunda uyardı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı piyasaları sarstı

Rusya’nın Ukrayna’da “özel askeri operasyonlar” düzenleyeceğini açıklamasına küresel piyasalar sert tepki verdi. Rusya’nın Ukrayna genelinde saldırılar düzenlemeye başladığı haberlerinin ardından piyasadaki düşüş tırmandı.

Gün içinde yaklaşık %7 düşen ve şu anda 1.63 trilyon dolar olan kripto para piyasasından önemli ölçüde değer silindi. Kripto para birimi olan Bitcoin de, büyük oranda değer kaybetti. Bitcoin (BTC), son 24 saatte %6.81 düşüşle 36.058 dolar civarında işlem görüyor.

Ethereum (ETH) ise %8.9 düşüşle 2.400 dolar civarında işlem görüyor. Piyasa değerine göre diğer ilk 10 kripto para birimi arasında Cardano (ADA), %13.05 düşüşle en büyük kayıp yüzdesini gördü.

Kripto piyasasının dışında, petrol fiyatları yükselirken borsa da çöktü. Guardian, Rus borsalarının 2016’dan bu yana en düşük seviyeye düştüğünü bildirdi. Raporda, petrol fiyatının varil başına 60 dolardan 100 doların üzerine çıktığını ekledi.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Zycrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.