Eski SEC Yetkilisi, Ripple’a Karşı Açılan SEC Davasının ‘Gerçek Nedenini’ Sorguladı

0
415

Diğer avukatların yanı sıra kripto para sektörüne odaklanan bir avukat olan John E. Deaton, dün Twitter’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple Labs aleyhine açtığı davaya dair daha fazla detay paylaştı. Dava geçtiğimiz haftalarda, SEC Başkanı Jay Clayton’ın ayrılmasından sadece günler önce açılmıştı, bu yüzden davanın arkasında üst düzey yetkililerin bilinmeyen nedenlerine dair spekülasyonlar vardı.

Deaton da aynı görüşü izledi ve çeşitli iddialarda bulundu. Ünlü avukat ABD eski Başkanı Ronald Reagan’ın eski bir SEC komisyon üyesi olan Joseph Grundfest’in Jay Clayton ve SEC’i yatırımcılara “potansiyel olarak milyarlarca zarar” nedeniyle Ripple Labs aleyhine dava açma konusunda uyardığını iddia etti. Grundfest’in davayı açmadan önce Clayton’a bir mektup gönderdiği, burada sonuçlara ilişkin ayrıntılı uyarıda bulunduğu ve aynı zamanda gerekçeleri sorguladığı bildirildi.

Deaton’a göre Grundfest, XRP’yi kayıtsız bir menkul kıymet ilan ederek sadece dava açmanın, “aracı piyasa hizmet sağlayıcılarının göçünden kaynaklanan milyarlarca dolarlık zarara ilişkin EŞİ GÖRÜLMEMİŞ bir senaryoya yol açacağı” konusunda uyardı. Deaton bunun, her şeyin geldiğini gören eski SEC yetkilisinden doğrudan bir alıntı olduğunu söyledi:

“Clayton, Grundfest tarafından, SEC’in XRP’yi kayıtsız bir menkul kıymet ilan eden bir yaptırım eylemi başlatması halinde, günümüzde bu borsaların, kendilerine karşı bir SEC eylemi korkusundan XRP ticaretini kaldırmak ve / veya durdurmaktan başka seçeneği olmayacağı konusunda uyarıldı.”

Abra’nın CEO’su Bill Barhydt gibi, Grundfest’in de endişesini ifade ettiği, çünkü “XRP, SEC’in tam farkındalığı ve örtülü izni ile ABD’de ve küresel olarak YEDİ YIL boyunca halka açık olarak işlem gördü ve SEC, XRP’nin ABD de dahil olmak üzere dünya çapında 200’den fazla borsada aktif olarak işlem gördüğünün farkındaydı. ”

Ayrıca avukat Deaton, SEC’in Ripple Lab ve kurucularına yönelik şikayetinde sahtekarlık veya yanlış beyan iddialarının olmadığını belirtti. Herhangi bir sahtekarlığın iddia edilmediğini ve XRP’nin 7 yıldan fazla bir süredir ticaret yapmasına izin verildiği gerçeği göz önüne alındığında, Grundfest’in, Clayton’a “Acil yaptırım eylemini zorunlu kılan acil bir neden yok” şeklinde karşı çıktığını söyledi. XRP yatırımcılarının çok iyi bildiği gibi, Clayton bu uyarıyı görmezden geldi.

Avukat Deaton’ın da belirttiği gibi, Grundfest Clayton ve SEC’in gerçek nedenini sorguladı. Grundfest’in mevcut menkul kıymet yasalarını XRP’ye uygulayıp ETH’ye uygulamamanın “Komisyon’un takdirini sorguladığını” söylediği de bildiriliyor.

“Bugünün XRP’si bir menkul kıymetse, ETH de öyledir.”

Deaton’a göre, Grundfest temelde “Clayton ve SEC’e, bu davayı açarsanız, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ederseniz, bunun yasalarla ilgisi olmayan başka nedenlerden kaynaklandığı düşünülür” görüşüne sahipti.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın