Ocak 19, 2021

Eski SEC Yetkilisi, Ripple’a Karşı Açılan SEC Davasının ‘Gerçek Nedenini’ Sorguladı


Diğer avukatların yanı sıra kripto para sektörüne odaklanan bir avukat olan John E. Deaton, dün Twitter’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple Labs aleyhine açtığı davaya dair daha fazla detay paylaştı. Dava geçtiğimiz haftalarda, SEC Başkanı Jay Clayton’ın ayrılmasından sadece günler önce açılmıştı, bu yüzden davanın arkasında üst düzey yetkililerin bilinmeyen nedenlerine dair spekülasyonlar vardı.

Deaton da aynı görüşü izledi ve çeşitli iddialarda bulundu. Ünlü avukat ABD eski Başkanı Ronald Reagan’ın eski bir SEC komisyon üyesi olan Joseph Grundfest’in Jay Clayton ve SEC’i yatırımcılara “potansiyel olarak milyarlarca zarar” nedeniyle Ripple Labs aleyhine dava açma konusunda uyardığını iddia etti. Grundfest’in davayı açmadan önce Clayton’a bir mektup gönderdiği, burada sonuçlara ilişkin ayrıntılı uyarıda bulunduğu ve aynı zamanda gerekçeleri sorguladığı bildirildi.

Deaton’a göre Grundfest, XRP’yi kayıtsız bir menkul kıymet ilan ederek sadece dava açmanın, “aracı piyasa hizmet sağlayıcılarının göçünden kaynaklanan milyarlarca dolarlık zarara ilişkin EŞİ GÖRÜLMEMİŞ bir senaryoya yol açacağı” konusunda uyardı. Deaton bunun, her şeyin geldiğini gören eski SEC yetkilisinden doğrudan bir alıntı olduğunu söyledi:

“Clayton, Grundfest tarafından, SEC’in XRP’yi kayıtsız bir menkul kıymet ilan eden bir yaptırım eylemi başlatması halinde, günümüzde bu borsaların, kendilerine karşı bir SEC eylemi korkusundan XRP ticaretini kaldırmak ve / veya durdurmaktan başka seçeneği olmayacağı konusunda uyarıldı.”

Abra’nın CEO’su Bill Barhydt gibi, Grundfest’in de endişesini ifade ettiği, çünkü “XRP, SEC’in tam farkındalığı ve örtülü izni ile ABD’de ve küresel olarak YEDİ YIL boyunca halka açık olarak işlem gördü ve SEC, XRP’nin ABD de dahil olmak üzere dünya çapında 200’den fazla borsada aktif olarak işlem gördüğünün farkındaydı. ”

Ayrıca avukat Deaton, SEC’in Ripple Lab ve kurucularına yönelik şikayetinde sahtekarlık veya yanlış beyan iddialarının olmadığını belirtti. Herhangi bir sahtekarlığın iddia edilmediğini ve XRP’nin 7 yıldan fazla bir süredir ticaret yapmasına izin verildiği gerçeği göz önüne alındığında, Grundfest’in, Clayton’a “Acil yaptırım eylemini zorunlu kılan acil bir neden yok” şeklinde karşı çıktığını söyledi. XRP yatırımcılarının çok iyi bildiği gibi, Clayton bu uyarıyı görmezden geldi.

Avukat Deaton’ın da belirttiği gibi, Grundfest Clayton ve SEC’in gerçek nedenini sorguladı. Grundfest’in mevcut menkul kıymet yasalarını XRP’ye uygulayıp ETH’ye uygulamamanın “Komisyon’un takdirini sorguladığını” söylediği de bildiriliyor.

“Bugünün XRP’si bir menkul kıymetse, ETH de öyledir.”

Deaton’a göre, Grundfest temelde “Clayton ve SEC’e, bu davayı açarsanız, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ederseniz, bunun yasalarla ilgisi olmayan başka nedenlerden kaynaklandığı düşünülür” görüşüne sahipti.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?