Eski CFTC Başkanından Dijital Dolar Projesi

0
237

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı, ABD dijital doları için zamanın geldiğine inanıyor ve bu amaca ulaşmak için başlattığı proje ABD merkez bankası dijital para planını ortaya koydu.

Dijital Dolar Projesi bugün ABD CBDC’sinin önerilen gelişimi için ilk white paper’ını (teknik belge) yayınladı. Proje, Digital Dollar Foundation ve çok uluslu danışmanlık şirketi Accenture arasındaki bir ortaklığı içeriyor. Nisan 2019’da görev süresi sona erdiğinde CFTC başkanlığına istifa eden Chris Giancarlo, bu yılın başlarında Dijital Dolar Vakfı’nı kurdu.

50 sayfalık white paper, fiziksel nakitle birlikte bulunan bir ABD dijital doları önermekte. Bunun yanında CBDC’nin faydalarını ana hatlarıyla belirtiyor ve bazı kullanım durumlarını açıklıyor.

ABD’de ki mevcut sistemde, Federal rezerv nakit üretir ve bunu aracı finansal kurumlara dağıtır ve daha sonra bunu kişilere ve işletmelere gönderir. White paper’da herhangi bir Amerikan CBDC’sinin bu mevcut iki katmanlı bankacılık sistemini sürdürmesi gerektiği vurgulandı.

Bunun yanında gizlilik, her türlü dijital ödeme sistemini kullananlar arasında büyük bir endişe kaynağıdır, çünkü harcamaların kolayca izlenmesini sağlar. Sonuçta, paranın avantajlarından biri de anonimliktir. White paper bu problemle nasıl başa çıkacağına dair herhangi bir ayrıntı içermiyor. Tamamen anonim bir sistemin yasadışı faaliyetlere izin vereceğini de kabul ediyor.

Projenin bir sonraki adımı, sistemi bir dizi pilot programda oluşturmak ve test etmek. CBDC’leri araştıran diğer bazı ülkeler de pilot uygulama aşamasına geçti. Bunlardan en popüler olanı da Çin.

Son olarak Giancarlo, dijital dolar oluşturma sürecinin 5 ila 10 yıl alabileceğini düşünüyor. Kendisi “Oyun başladı. Bu oyunda büyük oyuncular var. ABD bir an önce oyuna girmeli ancak o hala tribünde oturuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın