En Çok Blockchain Patenti Alan Ülke Hangisi?

0
403

Yakın tarihli bir rapora göre, Blockchain kullanımı dünyanın çeşitli ülkelerinde sürekli olarak artıyor. Rapor ABD merkezli şirketlere, blockchain çabaları için en önemli sayıda patent verildiğini, ancak Çin çokuluslu Alibaba’nın en çok alan tek varlık olduğunu ortaya koydu.

Çin Patent Koruma Derneği’nin (CPPA) raporu, dünya çapında verilen blockchain patentlerinin sayısı ile ilgili 2014’ten 2020’nin ortasına kadar olan verileri inceledi.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, başlangıçta veriler ​​oldukça durgun. 2016 ve 2017’de bazı canlanmalar yaşanmış, ancak en önemli atılım 2019’da gelmiş.

Rapor şu ana kadarki düşük sayıya rağmen, 2020’nin rekoru kırdığını belirtti. Bu nedenle, araştırma “yukarıdaki trendlerden, blockchain alanındaki yenilik, araştırma ve patent düzeninin yeni ve gelişme hızının yüksek olduğunu görmek zor değil” sonucuna vardı.

Veriler ülkelere göre ayrıldı ve rapor en çok patenti alan üç büyük ülkeyi vurguladı. Lider Amerika Birleşik Devletleri %39 payla, Güney Kore %21 ile takip ediyor ve Çin %19 ile üçüncü sırada yer alıyor.

CPPA ayrıca, hangi şirketlerin en fazla blockchain ile ilgili patent aldığını da bildirdi. Tartışmasız lider, 212 ile Çinli teknoloji şirketi Alibaba oldu.

Alibaba, çeşitli blockchain operasyonlarına ciddi ilgi gösterdi ve son zamanlarda Çin’in yeni kurulan Ulusal Blockchain Komitesi’ne dahil edildi. Ayrıca, Alibaba’nın ülkenin Merchants Bank, Tencent ve Huawei gibi diğer devasa kuruluşlarla da başlattığı merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek için ortaklık yaptığı biliniyor.

Rapora göre üç basamaklı sayıda blockchain patenti olan diğer iki şirket, IBM ve Çin DLT şirketi Coinplug. İlk ondaki büyük firmalardan bahsetmeye değer diğer şirketler arasında Bank of America (49) ve MasterCard (42) bulunmaktadır.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın