Ekim 27, 2022

Elon Musk’ın Twitter Hamlesi Kripto Piyasalarını Nasıl Etkileyecek?


Elon Musk‘ın sosyal medya devi Twitter’ı satın alması kripto endüstrisi için olumlu bir gelişme. Milyarder, ilk olarak kripto spam botlarıyla savaşmaya ve kripto ödemelerini platforma entegre etmeye öncelik verdi. Detaylar haberimizde.

Musk’ın Kripto Geçmişi

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma işlemi son aşamalara gelmiş görünüyor.

Tesla ve SpaceX CEO’su dün bir lavabo ile Twitter genel merkezine girdiğini gösteren bir video yayınladı; videonun başlığı “Twitter Genel Merkezi’ne giriliyor – bırakın içeri girsin!” idi. Musk sonrasında Twitter HQ kafe barında çalışanlarla buluştuğu bir fotoğrafını retweet’ledi. Tüm bu gelişmeleri göz önüne alırsak, şimdi Musk “mekanın sahibi” gibi görünüyor.

Musk’ın kripto ile ilginç bir ilişkisi var. Tesla’nın Ocak 2021’de yaklaşık 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alma kararı manşetlerde yer aldı: Musk, bu gelişmenin yaşandığı gün “geçmişe bakıldığında, kaçınılmazdı” tweet’ini paylaştı. Bununla birlikte, dünyanın en zengin kişisi Bitcoin’den hızla uzaklaştı ve çok daha eğlenceli olduğu konusunda ısrar ederek Dogecoin’i tanıtmaya başladı. Musk, Mayıs 2021’de Saturday Night Live’a ev sahipliği yaptığında meme coin hakkında şaka bile yaptı.

Kripto para piyasaları nasıl etkilenecek?

Ama durum her zaman bu kadar iyi değildi. SNL hamlesinden kısa bir süre sonra Musk, çevresel kaygıları öne sürerek Tesla’nın artık Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceğini duyurdu. Haber, tüm kripto piyasasının çökmesine neden oldu. Daha sonra Tesla’nın Bitcoin madenciliği daha yeşil bir endüstri haline geldiğinde Bitcoin ödemelerini tekrar kabul etmeye açık olacağını belirtmesine rağmen Musk, en iyi kripto para birimine asla ilk başta yaptığı gibi sevgi göstermedi. Bir yıl sonra, Temmuz 2022’de Tesla, Bitcoin varlıklarının %75’ini zararına sattığını açıkladı.

Musk’ın Twitter Planları

Musk’ın kripto ile ilişkisi inişli çıkışlı oldu, ancak Twitter’ı satın alması büyük ölçüde kripto piyasası için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Ünlü milyarder, Twitter’ı satın almanın birincil amacının konuşma özgürlüğünü teşvik etmek olduğunu defalarca belirtti. Twitter, kripto kültürel etkinliğinin merkez üssü haline geldiğinden, bu kripto alanı için iyi bir haber. Musk’ın hoşgörülü olması, endüstrinin gelişmek için sosyal medya platformunu kullanmaya devam edebileceğini garanti ediyor.

Musk ayrıca itibari para birimi ve kripto para birimi ödeme özelliklerini Twitter’a uygulama konusunu da tartıştı. İlginç bir şekilde, Twitter’ın kripto cüzdanlarını altyapısına entegre etmeye çalıştığı görülüyor ve bu da sosyal medya devinin Musk’ın vizyonuna uygun araçlar geliştirdiğini gösteriyor. Musk’ın birçok kez ima ettiği gibi, Twitter’ın nihayetinde Dogecoin‘de ödemeleri etkinleştirmesi elbette şaşırtıcı olmaz.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Musk’ın önceliklerinden bir diğeri de botların ortadan kaldırılması. Musk, bu konuda özellikle desteğini açıkladı, hatta başlangıçta şirketin spam sorunları konusunda şeffaf olmadığı iddiaları üzerine Twitter satın alma anlaşmasından uzaklaştı. Musk’ın bunun için sunduğu çözümlerden biri, Twitter’ın anti-bot algoritmasını herkesin incelemesine açık hale getirmekti; bir diğer çözümü, insanların özgünlüklerini kanıtlamaları için isteğe bağlı bir ücretli hizmet eklemekti. Sonunda aldığı biçim ne olursa olsun, Musk’ın botlara karşı yürüttüğü savaş, büyük olasılıkla Twitter’ı kripto topluluğu için daha güvenli ve daha keyifli bir deneyim haline getirecek.

Son olarak, Musk’ın üretkenliği de göz önünde bulundurulmalı. Tüm projeleri Tesla veya SpaceX kadar başarılı değil, ancak yeni fikirleri hızla ortaya koymasıyla tanınıyor. Kendisini Twitter’ın “şefiyken”, kripto ile ilgili daha fazla ürün duyurması şaşırtıcı olmaz.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : crypto briefing

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?