Elon Musk’ın Kripto Etkisi! Piyasa Musk Döngüsüne Mi Girdi?

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin’e karşı yaptığı son duyuruların fiyatı düşürmesi ve genel piyasada da kargaşaya neden olmasıyla, kripto para birimlerinde fiyat hareketini yönlendiren isimlerden biri haline geldi. Musk’ın olumlu ya da olumsuz paylaşımlarına, online topluluk hızla tepki vererek fiyatları önemli biçimde etkiliyor.

Tek bir tweet ile piyasaları hareket ettirmek için hatırı sayılır bir güce sahip olan biri varsa, bu Musk’tan başkası değildir. 56 milyonu aşkın takipçisi olan ünlü CEO, her paylaşım yaptığında “tam anlamıyla” piyasayı sallıyor. Bunun piyasa için büyük bir sorun olduğu söylenebilir. Bunun sorun olarak değerlendirilmesinin ilk sebebi, eğitimsiz perakende yatırımcıların sadece coin etrafındaki ilgiyi ve sosyal medya gürültüsünü takip ederek kriptolarıyla ilgili yanlış kararlar verebiliyor olması. Bunun yanında, Musk gibi belirli bir ismin kriptoların fiyat volatilitesi üzerindeki kontrolü, coin’leri genel piyasa için olmasa da kurumsal yatırımcılar için daha az çekici hale getiriyor. Tek tweet ile yatırımının değerini %25 düşüren bir isim, hangi yatırımcı için faydalı olabilir?

[irp posts=”27594″ name=”Şu Anda Kripto Alanındaki En Büyük 5 Sorun”]

Bunun sebepleri bir yana, söz konusu etki bir döngüye girmiş olabilir. Özellikle birkaç haftadır bu etkiyi daha sert yaşıyoruz ve artık neredeyse geleneksel hale geldi. Bugün başarılı kripto analisti Michaël van de Poppe’nin ortaya koyduğu gibi, döngü şu şekilde işliyor:

“Fiyat kritik bir noktada -> Elon Musk yine tweet atıyor -> fiyat hemen düşüyor. Onun Bitcoin piyasası üzerinde bu kadar etkisi olduğunu belirtmek üzücü…”  

Analistin ortaya koyduğu gibi, bu döngüyü yaşamak oldukça üzücü. Daha da anlaşılır hale gelmesi için bir örnek verebiliriz. Piyasa giren yeni bir yatırımcı olduğunu düşünelim. Bilindiği üzere Bitcoin düşüşü piyasada korku yarattı ve zamanla toparlanıyor hissi oluştu. Yeni bir yatırımcı tekrar Bitcoin almaya başlamanın güvenli olduğunu düşündü, fakat biri Bitcoin’in bir kez daha düşmesine neden olan bir tweet attı. Yeni yatırımcı bu durumda piyasaya ne kadar güvenebilir?

Satoshi Nakamoto, bize mevcut finansal sistemden çıkış kapısı sağlayan bir sistem bıraktı. Ama Musk işleri zorlaştırmaya ve piyasayı manipüle etmeye kararlı gibi görünüyor.

Piyasada Musk’a karşı genel bir hoşnutsuzluğun olduğunu da söyleyebiliriz. Yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü, kripto topluluğu Musk etkisinden rahatsız. Tesla CEO’su eğlence alanına çevirdiği piyasadan ne zaman sıkılır, merak konusu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.