Elon Musk Twitter’da Bitcoin Tartışmasına Katıldı: İşte Musk’a Göre Paranın Tanımı!

0

Tesla CEO’su Elon Musk, yakın zamanda Bitcoin ile ilgili özel bir tweet dizisinde yer aldı ve kripto topluluğunun dikkatini çekti.

Bitcoin Milyarderler yazarı Ben Mezrich, gelecekte Bitcoin ile ödeme almayı asla geri çevirmeyeceğini söylediğinde, Musk’ın da kabul ederek dahil olduğu bir tartışma başladı. Tartışma sonrasında da devam etti ve daha da ilginç hale geldi.

Musk’ın tweet’i pek çok yanıt alırken, dikkatini çeken Parallax Digital CEO’su Robert Breedlove’un bir yorumu oldu. Bitcoin kelime ustası olan Breedlove, “Para, uzay-zaman boyunca değer taşımak için bir araçtır. Altın, zaman içinde değeri taşımak için harikaydı, ancak uzay için değil. Fiat para birimi, değeri uzayda hareket ettirmek için harika, ancak zaman için değil. Bitcoin, değeri hem uzayda hem de zamanda taşımak için optimize edildi.” ifadelerini kullandı. Musk aynı fikirde değildi:

“Para dediğimiz şey, sadece işgücü tahsisi için bir bilgi sistemidir. Aslında önemli olan mal yapmak ve hizmet sağlamaktır. Para birimlerine bilgi teorisi açısından bakmalıyız. Hangisi en az hata ve gecikmeye sahipse kazanır.”

Musk bu görüşe uzun zamandır sahip. Ocak 2020’de Third Row Tesla Podcast’te, Bitcoin’in dark web’de yasa dışı ödemeler için bir miktar faydası olduğunu ancak geleceğin ana para birimi olmayacağını açıklamştı: “Kriptoyu, etkin bir şekilde nakit paranın ikamesi olarak görüyorum. Ancak birincil veri tabanının yerini almak için değil.”

Tabi bu tartışma yılların Bitcoin sorusunu yeniden gündeme getirdi: BTC ödeme mekanizması mı yoksa değer deposu mu? Bu, Bitcoin’in kahve satın almak gibi günlük ödemeler için mi kullanılması gerektiği ya da daha çok enflasyona karşı bir önlem olup olmadığıyla ilgili.

Yeniden gündeme gelen söz konusu tartışma üzerine bir Twitter kullanıcısı “Kabul edelim ki; (Bitcoin’in) gecikme ve işlem maliyetleri var. Ancak bir değer deposu ve büyük değerlerin aktarımı olarak kullanılırsa, büyük ölçüde etkili olur. Para birimleri zaten para birimi olarak çalışır; Bitcoin’in onları değiştirmesine gerek yok. BTC daha ziyade, rezerv bankalarının enflasyonist çılgınlığını düzeltmek için bir yama.” yorumunu yaptı. Bu Musk’ın çabucak anladığı bir ifade oldu ve “İyi nokta” diye yanıtladı.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın