Elon Musk Twitter’da Bitcoin Tartışmasına Katıldı: İşte Musk’a Göre Paranın Tanımı!

Tesla CEO’su Elon Musk, yakın zamanda Bitcoin ile ilgili özel bir tweet dizisinde yer aldı ve kripto topluluğunun dikkatini çekti.

Bitcoin Milyarderler yazarı Ben Mezrich, gelecekte Bitcoin ile ödeme almayı asla geri çevirmeyeceğini söylediğinde, Musk’ın da kabul ederek dahil olduğu bir tartışma başladı. Tartışma sonrasında da devam etti ve daha da ilginç hale geldi.

Musk’ın tweet’i pek çok yanıt alırken, dikkatini çeken Parallax Digital CEO’su Robert Breedlove’un bir yorumu oldu. Bitcoin kelime ustası olan Breedlove, “Para, uzay-zaman boyunca değer taşımak için bir araçtır. Altın, zaman içinde değeri taşımak için harikaydı, ancak uzay için değil. Fiat para birimi, değeri uzayda hareket ettirmek için harika, ancak zaman için değil. Bitcoin, değeri hem uzayda hem de zamanda taşımak için optimize edildi.” ifadelerini kullandı. Musk aynı fikirde değildi:

“Para dediğimiz şey, sadece işgücü tahsisi için bir bilgi sistemidir. Aslında önemli olan mal yapmak ve hizmet sağlamaktır. Para birimlerine bilgi teorisi açısından bakmalıyız. Hangisi en az hata ve gecikmeye sahipse kazanır.”

Musk bu görüşe uzun zamandır sahip. Ocak 2020’de Third Row Tesla Podcast’te, Bitcoin’in dark web’de yasa dışı ödemeler için bir miktar faydası olduğunu ancak geleceğin ana para birimi olmayacağını açıklamştı: “Kriptoyu, etkin bir şekilde nakit paranın ikamesi olarak görüyorum. Ancak birincil veri tabanının yerini almak için değil.”

Tabi bu tartışma yılların Bitcoin sorusunu yeniden gündeme getirdi: BTC ödeme mekanizması mı yoksa değer deposu mu? Bu, Bitcoin’in kahve satın almak gibi günlük ödemeler için mi kullanılması gerektiği ya da daha çok enflasyona karşı bir önlem olup olmadığıyla ilgili.

Yeniden gündeme gelen söz konusu tartışma üzerine bir Twitter kullanıcısı “Kabul edelim ki; (Bitcoin’in) gecikme ve işlem maliyetleri var. Ancak bir değer deposu ve büyük değerlerin aktarımı olarak kullanılırsa, büyük ölçüde etkili olur. Para birimleri zaten para birimi olarak çalışır; Bitcoin’in onları değiştirmesine gerek yok. BTC daha ziyade, rezerv bankalarının enflasyonist çılgınlığını düzeltmek için bir yama.” yorumunu yaptı. Bu Musk’ın çabucak anladığı bir ifade oldu ve “İyi nokta” diye yanıtladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.