Ocak 7, 2022

El Salvador’un, Bitcoin (BTC) Fiyatının Düşmesinin Ardından Yaşadığı Kayıp Belli Oldu!

Dipten satın al stratejisi uygulayarak Bitcoin (BTC) satın alımları gerçekleştiren El Salvador başkanı, bu stratejisinde istediği performansı elde edememiş olabilir.

Bitcoin’in ülke çapında yasal bir para birimi olarak tanıyan ilk ülke olan El Salvador, “dijital altın” olarak değerlendirdiği Bitcoin’in 43.000 dolar seviyelerine gerilemesinden sonra bazı fenomenler tarafından ‘alay konusu’ oldu. Öncü kripto varlık Bitcoin’de yaşanan düşüşler, El Salvador’u zarara uğratmış durumda.

El Salvador Bitcoin’lerini Ortalama Kaç Dolardan Satın Aldı?

El Salvador, kripto piyasaları bir boğa koşusu içerisindeyken gerçekleşen düzeltme dönemlerini bir alım fırsatı olarak gördü ve birden fazla BTC alımı yaptı. Yapılan son satın alma işlemi ise fiyatın 50.000 dolara gerilediği dönem gerçekleşti.

Ülkenin cumhurbaşkanının Twitter hesabına göre, kripto ticareti yapan ülkenin, ortalama satın alımları yaklaşık 49.000 dolar civarında. Ülke son satın alımını ise ortalama 100-150 BTC olarak yaptı ve bu da şu an yaklaşık 1 milyon dolarlık zarar anlamına geliyor olabilir.

“Dipten satın al” stratejisi bazen karlı ve kullanımı kolay olsa da, El Salvador örneğinde orta vadede pek iyi sonuç vermedi. Ülkenin ortalama girişinin yaklaşık 50.000 dolar olduğunu göz önüne alırsak, mevcut kripto portföyleri yaklaşık %15 değer kaybetmiş durumda.

Ünlü Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’yi ülke vatandaşlarına daha fazla finansal özgürlük vermek yerine bir “piramit şemasına” zorladığı için bir çağrı yaptı ve ülkedeki kripto karşıtı topluluğa katıldı.

Bitcoin şu an ortalama 42.300 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte %1,39 değer kaybetti.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : U.Today


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.